«Ξέρανε» τον ΑΠΟΕΛ και πήρε μεγάλη πρόκριση ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 29/1/2020 - 18:21

Μεγάλη πρόκριση για τον Απόλλωνα στα προημιτελικά του κυπέλλου καθώς οι Λεμεσιανοί υπερασπίστηκαν το 1-0 της πρώτης αναμέτρησης και πήραν την πρόκριση.

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-1 και έτσι οι «γαλάζιοι» είναι στους «8». Το σκορ άνοιξε για τον Απόλλωνα ο Παπουλής στο 25ο λεπτό ενώ για τον ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε στο 79ο λεπτό ο Βούγιαντιν Σάβιτς. Το νικητήριο γκολ σκόραρε ο Πίττας στις καθυστερήσεις.

Πλέον, ο Απόλλωνας περιμένει την ολοκλήρωση της δεύτερης φάσης για να μάθει τον αντίπαλο του στα προημιτελικά.

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο ο ΑΠΟΕΛ αντιμετωπίζει τη Νέα Σαλαμίνα για τη 18η αγωνιστική ενώ ο Απόλλωνας έχει το ντέρμπι Λεμεσού με την ΑΕΛ.

Σέντρα του Γιέφτοβιτς από τα δεξιά στο τέταρτο λεπτό, με τον Πάβλοβιτς να πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς και έφυγε κόρνερ. Κόρνερ το οποίο πέρασε αναξιοποίητο.

Ο Σόουζα μέσα από την περιοχή στο 15ο λεπτό, έκανε το σουτ όμως η μπάλα κατέληξε στον Νικόλα Ιωάννου ο οποίος εξ επαφής έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια αφού ξαφνιάστηκε από την πορεία της μπάλας.

Στην αντεπίθεση ο Απόλλωνας με τον Γκακπέ στο 25ο λεπτό, μπήκε στην περιοχή και με παράλληλο γύρισμα βρήκε τον Παπουλή ο οποίος έβαλε σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους.

Ο Γιώργος Εφραίμ μπήκε στην περιοχή με τη συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση, έκανε το σουτ, όμως ο Ζόελ Μολ δεν είχε πρόβλημα να μαζέψει την μπάλα.

Ο Μάτιτς έκανε το μακρινό σουτ στο 63ο λεπτό όμως ο Μολ μάζεψε και πάλι την μπάλα κρατώντας το μηδέν παθητικό.

Ο Γιώργος Εφραίμ μέσα στην περιοχή στο 77ο λεπτό έκανε τις κινήσεις και ελευθερώθηκε. Έκανε το φαλτσαριστό σουτ όμως ο Μολ έπεσε στη γωνία του και έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.

Ο ΑΠΟΕΛ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Σάβιτς στο 79ο λεπτό μετά από σέντρα του Μιχαΐλοβιτς και κεφαλιά του Σέρβου κεντρικού αμυντικού.

λ

Στις καθυστερήσεις ο Απόλλωνας έκανε το 2-1 με τον Ιωάννη Πίττα ο οποίος ήταν ανενόχλητος στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ.

ΑΠΟΕΛ (Κόρε Ίνγκεμπριγκτσεν): Βάτερμαν, Μιχαΐλοβιτς, Σάβιτς, Σιέλης, Ιωάννου, Σόουζα, Άλεφ, Γιέφτοβιτς (Βιντιγκάλ 57'), Ντε Βινσέντι (Μάτιτς 56'), Εφραίμ, Πάβλοβιτς (Σιγκούρνταρσον 46')

Απόλλωνας (Σωφρόνης Αυγουστη): Μολ, Σάλαϊ, Σελίμοβιτς, Ενσούε, Πέδρο, Αγκίρε (Βασιλείου 89'), Ντένιτς, Σακέττι, Γκακπέ (Πίττας 79'),  Παπουλής (Γιαννιώτας 65'), Μπένσοπ