«Stop» της Σεβίλλης στην Μπαρσελόνα

Δευτέρα, 5/10/2020 - 09:15

Κράτησε για λίγο η χαρά της Μπαρσελόνα. Η Σεβίλλη στάθηκε όρθια κόντρα στους Καταλανούς, φεύγοντας με το 1-1 από το «Καμπ Νου», σε ένα παιχνίδι στο οποίο όλο το ζουμί ήταν το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Ντε Γιονγκ εκμεταλλεύτηκε στο 8’ την αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων, μετά από κόρνερ και με δυνατό σουτ νίκησε τον Τερ Στέγκεν, αλλά η απάντηση δεν άργησε να δοθεί από πλευράς «Μπάρσα». Μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Μέσι έβγαλε μακρινή μπαλιά για τον Ζόρντι Άλμπα, ο Χέσους Νάβας πήγε να προλάβει τα χειρότερα, αλλά τα έκανε μούσκεμα. Έστρωσε την μπάλα στον Κουτίνιο που ισοφάρισε στο 10’.

Ωστόσο, η Μπαρσελόνα δεν κατάφερε να κάνει ανατροπή, παρότι αντέδρασε νωρίς και μάλιστα έδειξε στο δεύτερο μέρος ότι δεν μπορούσε.

Για να τα πάρουμε χρονικά… Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν από μια καλή στιγμή. Με τον Σούσο στο 19’ η ομάδα του Λοπετέγι και με τον Γκριζμάν στο 21’, στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Πιο φρέσκια και με καλύτερο πλάνο στο δεύτερο μέρος η Σεβίλλη, που είχε δοκάρι στο 64’ στην άτσαλη προσπάθεια του Αραούχο που παραλίγο να στείλει την μπάλα στην εστία της ομάδας του. Συνεπώς, η Μπαρσελόνα έχει δύο νίκες και μια ισοπαλία, όπως και η Σεβίλλη.