CH:6 Αθλητικά Leaderboard Desktop 728X90 d:728x90 m: 300x100

Στην Παρί με ανατροπή η πρώτη κούπα της χρονιάς στη Γαλλία (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 3/8/2019 - 17:08
CH:10 Αθλητικά Article Desktop Ros 728X90 d:728x90 m: 300x100

Ξεκίνημα με το δεξί για την Παρί Σεν Ζερμέν που επικράτησε της Ρεν με 2-1 στον τελικό του Σούπερ Καπ και κατέκτησε την πρώτη κούπα της σεζόν στην Γαλλία.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο «Shenzhen Universiade Sports Centre» στην Κίνα με τις δύο ομάδες να ανταμείβουν τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο προσφέροντας ένα πραγματικό ντέρμπι.

Η Παρί είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς όταν στο 12′ η κεφαλιά του Κερέρ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της Ρεν η οποία ένα λεπτό αργότερα σόκαρε τους Παριζιάνους. Ο Ουνού μετά την σέντρα του Μπουριζό νίκησε τον Αρεολά και άνοιξε το σκορ για τη Ρεν φέρνοντας μνήμες τελικού κυπέλλου στην ομάδα του Τόμας Τούχελ.

CH:6 Αθλητικά Article Above Next Article Responsive 300X100 d:0x0 m: 300x250

Το ημίχρονο κύλησε με τους πρωταθλητές Γαλλίας να πιέζουν για την ισοφάριση αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μέρος, η Παρί ευτύχησε να ισοφαρίσει στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε. Ο Σαράμπια έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Μπαπέ χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία έκανε από κοντά το 1-1 για την ομάδα του. Στο 60′ ο Σαράμπια έχασε σπουδαία ευκαιρία για να κάνει άμεσα την ανατροπή η οποία όμως δεν άργησε να έρθει.

Στο 73′ ο Ντι Μαρία που λίγο πριν είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς, με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ άφησε άγαλμα το τερματοφύλακα των κυπελλούχων και έγραψε το 2-1. Στα τελευταία λεπτά η Ρεν προσπάθησε να πιέσει μήπως και καταφέρει να ισοφαρίσει αλλά δεν τα κατάφερε.

CH:5 Αθλητικά Article Above News Feed Responsive 300X250 d:0x0 m: 300x250
CH:8 Αθλητικά Billboard Desktop 1000X100 d: 1000x100