CH:6 Αθλητικά Leaderboard Desktop 728X90 d:728x90 m: 300x100

«Σόκαρε» τον Τσιτσιπά στη Μασσαλία ο Ερμπέρ

Σάββατο, 13/3/2021 - 09:24
CH:10 Αθλητικά Article Desktop Ros 728X90 d:728x90 m: 300x100

Την ευκαιρία να διεκδικήσει τον τρίτο σερί τίτλο του στη Μασσαλία, έχασε ο Στέφανος Τσιτσιπάς που ηττήθηκε 6-7 (6), 6-4, 6-2 από τον Ερμπέρ (Νο 93) και μετά από εννιά σερί νίκες στο συγκεκριμένο τουρνουά έχασε την ευκαιρία να φτάσει στα τρία στη σειρά.

Στο πρώτο σετ ο Γάλλος φάνηκε ότι μπορεί να κάνει δύσκολη την εξίσωση για τον Έλληνα τενίστα και το πέτυχε. Ωστόσο ο Τσιτσιπάς ήταν εκείνος που είχε την συγκέντρωση να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ το οποίο και κατέκτησε παίρνοντας προβάδισμα.

CH:6 Αθλητικά Article Above Next Article Responsive 300X100 d:0x0 m: 300x250

Ωστόσο, έχοντας καλή ψυχολογία από το πρώτο σετ στο οποίο κόντραρε τον αντίπαλο του, ο Ερμπέρ φάνηκε να πατάει καλύτερα φτάνοντας με μπρέικ στο 5-4, για να κατακτήσει το σετ με 6-4.

Στο τρίτο σετ ο Ερμπέρ ξεκίνησε με μπρέικ για το 1-0, ενώ ο Τσιτσιπάς με δικό του μπρέικ ισοφάρισε 1-1, ωστόσο ο Γάλλος πιο συγκεντρωμένος με δύο μπρέικ έφτασε αρχικά στο 3-2 και στη συνέχεια στο 5-2. Εκμεταλλευόμενος το σερβίς του έφτασε στο 6-2 και έστειλε τον Έλληνα τενίστα… σπίτι του.

CH:5 Αθλητικά Article Above News Feed Responsive 300X250 d:0x0 m: 300x250
CH:8 Αθλητικά Billboard Desktop 1000X100 d: 1000x100