Πρώτη ήττα στη σεζόν για την Μπάγερν

Σάββατο, 29/9/2018 - 09:49

Η ισοπαλία κόντρα στην Άουγκσμπουργκ (1-1) την προηγούμενη αγωνιστική δεν ξύπνησε την Μπάγερν και κάπως μοιραία άφησε τρεις πολύτιμους βαθμούς και στο Βερολίνο. Με τα γκολ των Βεντάντ Ιμπίσεβιτς και Οντρέι Ντούντα η Χέρτα Βερολίνου επικράτησε με 2-0 των Βαυαρών και τους ανάγκασε στην πρώτη απώλεια βαθμών για φέτος. Στην κορυφή και οι Βερολινέζοι (σε ισοβαθμία με τους Βαυαρούς).

Η αντίπαλος της ΑΕΚ Αθηνών στους ομίλους του Champions League δείχνει να χάνει κάτι από την λάμψη της παντοδυναμίας της στο γερμανικό πρωτάθλημα. Ενώ η Χέρτα, από πλευράς της, συνεχίζει να εντυπωσιάζει με το ξεκίνημά της στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι, προηγήθηκαν με την αριστοτεχνική εκτέλεση πέναλτι του Ιμπίσεβιτς στο 23ο λεπτό και στην εκπνοή του ημιχρόνου έκαναν το 2-0 με τον Ντούντα που εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Λασάρο πλασάροντας τον Νόιερ για το τελικό 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν συνολικά 25 ευκαιρίες στο ματς, χωρίς καμία από αυτές να μετουσιώνεται σε γκολ, με το 2-0 που διαμορφώθηκε στην εκπνοή του πρώτου 45λεπτου να μην αλλάζει ως το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.