CH:6 Αθλητικά Leaderboard Desktop 728X90 d:728x90 m: 300x100

Πέρασε από το Μάιντς και… ανέβηκε στα αστέρια η Ντόρτμουντ

Κυριακή, 16/5/2021 - 21:28
CH:10 Αθλητικά Article Desktop Ros 728X90 d:728x90 m: 300x100

Με στυλ και… άνεση άνοιξε η Ντόρτμουντ το χθεσινό δώρο της Άιντραχτ Φρανκφούρτης (σ.σ. ηττήθηκε 4-3 από την υποβιβασμένη Σάλκε), και καπάρωσε το εισιτήριο για το Champions League της επόμενης σεζόν.

Οι βεστφαλοί, επικράτησαν για την 33η αγωνιστική στην Μπουντεσλίγκα 3-1 στην έδρα της Μάιντς και έφτασε στους 61 βαθμούς, 4 περισσότερους από την 5η πλέον Άιντραχτ. Αυτό σημαίνει πως ο,τι και αν συμβεί στην τελευταία αγωνιστική δεν απειλείται η ευρωπαϊκή της θέση στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης. Το σκορ άνοιξε για την Ντόρτμουντ στο 23ο λεπτό ο Γκερέρο και παρά την πίεση της βαθμολογικά αδιάφορης Μάιντς (εχει εξασφαλίσει την παραμονή), βρήκε και δεύτερο γκολ στο 42’ με τον Ρόις.

CH:6 Αθλητικά Article Above Next Article Responsive 300X100 d:0x0 m: 300x250

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπου άρχισε με περίπου 15 λεπτά καθυστέρηση λόγω έντονων ανέμων και βροχόπτωσης, η Ντόρτμουντ άφησε χώρους στην Μάιντς που έχασε δυο-τρεις ευκαιρίες να μειώσει, αλλά βρήκε και τρίτο γκολ με τον Μπραντ στο 80’. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να κάνουν το 1-3 στο 91’, χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γουέιζον, που καταλογίστηκε μετά από εξέταση του VAR.

CH:5 Αθλητικά Article Above News Feed Responsive 300X250 d:0x0 m: 300x250
CH:8 Αθλητικά Billboard Desktop 1000X100 d: 1000x100