«Πάτησε» την ΑΕΛ και έκανε... άλμα πρόκρισης ο Ολυμπιακός (ΦΩΤΟ & BINTEO)

Τετάρτη, 14/4/2021 - 21:29

Την «διέλυσε» και... έχει τον πρώτο λόγο!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 4-2 της ΑΕΛ στο «Μακάρειο», στην πρώτη αναμέτρηση για τα ημιτελικά του κυπέλλου, παίρνοντας τεράστιο προβάδισμα.

Ο «τακτακαλάς» πραγματοποιήσε μια εξαιρετική παρουσία και «διέλυσε» την αντίπαλο του, κάνοντας άλμα πρόκρισης για τον τελικό του κυπέλλου.

Τραγική η ομάδα της Λεμεσού που «πλήρωσε» τα πολλά λάθη και έχει πλέον ένα «βουνό» να ανέβει στον επαναληπτικό, βρίσκοντας μικρή ελπίδα με το γκολ στο φινάλε.

Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Χάνι (1', 45'), Κοστόφ (35') και Χαραλάμπους (50'), ενώ το μόνο που κατάφεραν οι «λέοντες» ήταν να μειώσουν με τον Αντάμοβιτς (43') και τον Μαέ (90').

Επόμενη υποχρέωση για τον Ολυμπιακό την ερχόμενη Κυριακή (18/4, 19:30) απέναντι στην ΑΕΚ στο «Μακάρειο» για την 7η αγωνιστική των play-off.

Την ίδια μέρα μέρα (18/4, 17:00) και για την ίδια αγωνιστική, η ΑΕΛ φιλοξενεί τυπικά τον Απόλλωνα στο Τσίρειο, στο ντέρμπι της Λεμεσού.

Ο επαναληπτικός στο Τσίρειο θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (21/4, 18:00).

• Ο μεγάλος τελικός της διοργάνωσης θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

Με το «καλησπέρα» του αγώνα στο 1ο λεπτό, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Σάλι με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Χάνι από δεξιά, αυτός βρήκε κενό και ανέβηκε, πέρασε τον Βοζίνια που έκανε την έξοδο και σε κενή εστία πλάσαρε ιδανικά για το 1-0.

1

Στο 3' η ΑΕΛ επιχείρησε να απαντήσει, με το σουτ του Ριέρα εκτός περιοχής να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 15ο λεπτό, ο Αντάμοβιτς δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής και ο Μιχαήλ μάζεψε σταθερά.

Έξι λεπτά μετά, ο Έουλερ με μπαλιά βρήκε τον Μπάμπιτς στην περιοχή, το σουτ του οποίου αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Μιχαήλ.

Στο 25' ο Κοστόφ έδωσε δεξιά για τον Χάνι, αυτός δοκίμασε από πλάγια το σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Χάνι βρήκε αριστερά τον Κυριάκου που ανέβηκε, το σουτ του οποίου ήταν αδύναμο και μάζεψε ο Βοζίνια.

Στο 35ο λεπτό ο Ολυμπιακός κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Σαρφό εκτέλεσε το κόρνερ και βρήκε τον Κοστόφ στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος έπιασε το σουτ με τη μια και έστειλε τη μπάλα στην κλειστή γωνία του Βοζίνια για το 2-0.

1

Στο 43' η ΑΕΛ μείωσε σε 2-1. Ο Γεωργίου από αριστερά γύρισε στην περιοχή, εκεί όπου ο Αντάμοβιτς με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

2

Ο Ολυμπιακός όμως στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραρε ξανά. Ο Χάνι έκλεψε από τον Σάντος, πάτησε περιοχή και πλάσαρε ιδανικά τον Βοζίνια για το 3-1.

3

Στην πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, στο 50ο λεπτό., ο Ολυμπιακός πέτυχε και τέταρτο γκολ. Ο Χαραλάμπους έκανε το 1-2 με τον Μάντζη και με ιδανικό πλασέ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 4-1.

4

Στο 60' ο Σαρφό εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ανδρέου με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Δέκα λεπτά μετά, ο Μεντόγεβιτς έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Αβντιγιάι έκανε με τη μια το σουτ και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 87ο λεπτό ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι μετά από τράβηγμα του Κυριάκου στον Ζαχαρίου, ωστόσο ο ρεφ Μαρέσκα είδε τη φάση στο VAR και ακύρωσε την απόφαση του.

Τρία λεπτά μετά, η ΑΕΛ κατάφερε να μειώσει σε 4-2. Ο Γεωργίου έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Μαέ με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μιχαήλ.

5

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΛ «άγγιξε» και τρίτο τέρμα, με τον Αβντιγιάι από κοντά με κεφαλιά να σημαδεύει το δοκάρι.

Ολυμπιακός (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Μιχαήλ, Ψάλτης, Ανδρέου, Νάνι, Κυριάκου, Γαρουφαλιάς, Χαραλάμπους (63' Ζαχαρίου), Σαρφό, Χάνι (88' Σαμπίνια), Σάλι (88' Κωνσταντινίδης), Κοστόφ (44′ Μάντζης).

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Κυριάκου, Ψισιέ, Τεϊσέιρα, Έουλερ (39′ Σάντος), Ζντραφσκόσκι (46′ Μεντόγεβιτς), Αντάμοβιτς, Ριέρα (46′ Παπαφώτης), Γεωργίου, Τόρες (46′ Αβντιγιάι), Μπάμπιτς (60' Μαέ).

0

Τσέντομιρ Γιανέφσκι (Ολυμπιακός): «Ήταν ένα καλό παιχνίδι με δυο ομάδες που ήθελαν να κερδίσουν. Το είπαμε και απ’ την αρχή στα δυο παιχνίδια με την ΑΕΛ έχουμε πιθανότητες παρά τα προβλήματα με τους τραυματισμούς. Προσπαθήσαμε να κερδίσουμε και το πετύχαμε. Αν μας έλεγε κάποιος πριν τον αγώνα ότι θα σκοράραμε τέσσερα τέρματα δεν θα το πίστευα, ιδιαίτερα επειδή από το αρχικό μας σχήμα έλειπαν οι κύριοι μας σκόρερ, ο Μάτζης και ο Κα. Δεχθήκαμε όμως δυο τέρματα, ένα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ένα στο τέλος του αγώνα. Κερδίσαμε με ένα καλό αποτέλεσμα όμως έχουμε κάνει μόνο το πρώτο βήμα. Τίποτα δεν τελείωσε, ο τελικός είναι μακριά και οι πιθανότητες είναι σχετικά μοιρασμένες. Έχουμε 7 μέρες να προετοιμαστούμε και ελπίζουμε οι μέσοι μας να επιστρέψουν, ενώ δεν θα έχουμε τον Σαρφό. Είχαμε καλή απόδοση σήμερα και είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος και ικανοποιημένος από την απόδοση του Χάνι και του Στέφανου. Ο Στέφανος έπαιξε μετά από καιρό ως βασικός, ενώ ο Χάνι έχει βελτιώσει το ρεπερτόριο του. Καλή επιτυχία στην ΑΕΛ για το πρωτάθλημα και ελπίζουμε να έχουμε όλους τους ποδοσφαιριστές στον επαναληπτικό».

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Από πού να ξεκινήσω… Πρώτα συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό, ήταν καλύτεροι. Το ξέραμε ότι θα παίζαμε με μία καλή ομάδα. Δεν κάναμε καλό παιχνίδι, αλλά έστω κι έτσι είχαμε ευκαιρίες. Δεν τελείωσε τίποτε. Πάντα στο κύπελλο υπάρχει και δεύτερο παιχνίδι. Η ευθύνη είναι σίγουρα δική μου, τώρα ξέρω τι έπρεπε να κάνω. Έγιναν όσα λάθη όσα κάναμε σε ολόκληρη την χρονιά. Δεν πρέπει να τα διαλύσουμε όλα. Δεν θέλω να αρχίσει ο κόσμος να ρίχνει ευθύνες. Αν πρέπει να φταίξει κάποιος, βγαίνω μπροστά εγώ και αναλαμβάνω την ευθύνη. Δεν έκανα τη δουλειά μου καλά τις τελευταίες μέρες. Έχουμε δύσκολη συνέχεια. Έχουμε ντέρμπι τώρα και ξανά ματς με τον Ολυμπιακό. Δεν έχουμε πολλές μέρες να σκεφτόμαστε και να κλαίμε. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι για το δυνατό ντέρμπι της Λεμεσού».

Αν πιστεύει στην πρόκριση: «Αν δεν πιστεύω δεν θα ήμουν εδώ, θα έφευγα. Θα προσπαθήσουμε να περάσουμε στον τελικό».

Χριστόφορος Τορναρίτης (Ολυμπιακός): «Πρέπει να ‘ναι η πρώτη φορά στα χρονικά που κερδίζουμε ένα παιχνίδι και τελειώνει και νιώθω λυπημένος. Ήταν 4-1, σκορ πρόκρισης και καταφέραμε στις καθυστερήσεις… εντάξει, το κέρδος μας σήμερα είναι ότι κάποιοι νεαροί ποδοσφαιριστές όπως ο Χαραλάμπους που πιστεύω πάρα πολύ πάνω του προσωπικά, μάλιστα το πρωί μιλήσαμε πάρα πολλή ώρα για το παιχνίδι. Φαίνεται ότι στον Ολυμπιακό γίνεται μια πάρα πολύ καλή ομάδα, παρόλο που είμαστε ένα κινητό νοσοκομείο, δεν ξέρω πόσοι τραυματίες έχασα τον λογαριασμό. Παίζουμε το κάθε παιχνίδι, το παλεύουμε, το αποδείξαμε και σήμερα στο γήπεδο με αυτό το αποτέλεσμα με μια από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Για εμάς είναι όλα τα λεφτά ο επαναληπτικός, εκεί θα παιχτεί. Ένα αποτέλεσμα το οποίο… εντάξει, στο ποδόσφαιρο ποτέ μην πεις ποτέ, εμείς θα πάμε κι εκεί να παλέψουμε, ο στόχος μας είναι το κύπελλο, η ΑΕΛ έχει άλλα, έχει το πρωτάθλημα, καλύτερα να ασχοληθούν με το πρωτάθλημα, εγώ αν ήμουν στη θέση τους αυτό θα έκανα. Έχουν δύσκολο αγώνα την Κυριακή με τον Απόλλωνα, μετά νομίζω παίζουν με την Ομόνοια… παπάς που ευλοά σε δυο εκκλησιές… εν θα πάει καλά!».