Το πάλεψαν, αλλά δεν τα κατάφεραν Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς

Σάββατο, 21/1/2023 - 08:25

Το πάλεψαν, αλλά στο τέλος λύγισαν!

Ο Στέφανος και ο Πέτρος Τσιτσιπας πάλεψαν στα ίσα τους κορυφαίους του ταμπλό στο Australian Open Κούλχοφ-Σκούπσκι, οι επικράτησαν με 7-6 (6), 4-6, 7-6 (10-7) μετά από 2 ώρες και 45 λεπτά.

Το πρώτο σετ για το ελληνικό δίδυμο κρίθηκε σε ένα πολύ κλειστό tie-break και οι αντίπαλοί τους επικράτησαν τελικά με 8-6. Στο δεύτερο σετ τα αδέρφια Τσιτσιπά ανέβασαν στροφές, πέρασαν μπροστά με 4-2 και μπόρεσαν να κάνουν το 1-1 με το 6-4 στα game.

Ο Κούλχοφ και ο Σκούπσκι, που μοιράζονται το Νο.3 στην παγκόσμια κατάταξη του διπλού, έδειξαν την εμπειρία τους στο 3ο σετ, πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα και, παρότι ο Στέφανος και ο Πέτρος Τσιτσιπας τους δυσκόλεψαν, πήραν την πρόκριση για τον 3ο γύρο του Australian Open.

Οι Έλληνες τενίστες, όμως, κρατούν το γεγονός πως προχθές πέτυχαν την πρώτη τους νίκη ως δίδυμο σε Grand Slam διοργάνωση, απέναντι στους Ραμανάθαν και Βαρέλα, με 3-6, 7-5, 6-3.

Κρατούν την πολύ καλή παρουσία τους ως δίδυμο στη Μελβούρνη, ενώ ο Πέτρος θα κάνει νέο career high, καθώς την Δευτέρα (30/01) αναμένεται να βρεθεί στο Νο.131 της παγκόσμιας κατάταξης των διπλών, βελτιώνοντας κατά 12 θέσεις τη σημερινή θέση του.