«Απέδρασε» από το Δάσος η Ομόνοια και βλέπει... Τούμπα (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 18/10/2020 - 17:51

Νίκησε χωρίς… προβλήματα και πλέον βλέπει ΠΑΟΚ η Ομόνοια. Η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε με 2-1 του Εθνικού Άχνας εκτός έδρας στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Τα γκολ για τους «πράσινους» ήρθαν στο πρώτο ημίχρονο από τους Μποτεάκ (14’) και Ντούρις (27’). Ο Εθνικός μείωσε στην αναμέτρηση με τον Ζάκπα από το σημείο του πέναλτι στο 66ο λεπτό ενώ στην ίδια φάση αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Λανγκ και θα χάσει τα παιχνίδια με Ένωση και Ολυμπιακό.

Το παιχνίδι δε διεκδίκησε δάφνες ποιότητας καθώς οι «πράσινοι» ομολογουμένως πήραν μια επαγγελματική νίκη χωρίς να… φορτσάρουν ιδιαίτερα παρά το γεγονός πως έπαιζαν με παίκτη λιγότερο.

Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ δεν ανέβασε πολύ «στροφές» καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που βρήκε ενώ αρκέστηκε προφύλαξε το προβάδισμα της αφού ο Εθνικός επιθετικά δε μπόρεσε να απειλήσει παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε.

Με αυτή τη νίκη η Ομόνοια έφτασε τους 14 βαθμούς και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας όμως παιχνίδι περισσότερο. Από την άλλη οι Αχνιώτες έμεινε στους τέσσερις βαθμούς. Την ερχόμενη αγωνιστική η Ομόνοια φιλοξενεί την Ένωση στο ΓΣΠ (25/10 – 18:00) ενώ ο Εθνικός υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο Δασάκι (25/10 – 19:00).

Και οι δύο ομάδες έχουν υποχρεώσεις μεσοβδόμαδα. Η Ομόνοια πάει στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ (22/10 – 19:55) για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League. O Εθνικός από την άλλη, πάει στη Λεμεσό (21/10 – 15:00) για να αντιμετωπίσει τον Άρη για την πρώτη φάση του κυπέλλου.

Κάκιστο παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες ενώ και ο ρυθμός ήταν σε γενικές γραμμές πολύ κακός.

Σουτ στην κίνηση από τον Παπαγεωργίου μετά από αντεπίθεση, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ για τους γηπεδούχους στο 13ο λεπτό.

Στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία της στο παιχνίδι η Ομόνοια άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό. Σουτ στην κίνηση από τον Μποτεάκ μετά από σέντρα του Λέτσιακς. Φωνές από τους γηπεδούχους καθώς ο Ντούρις μπήκε στην φάση. Ο Σλοβάκος επιθετικός ήταν εκτεθειμένος, ωστόσο η επαναληπτική προβολή δεν ξεκαθαρίζει αν ο Ντούρις ακούμπησε την μπάλα πριν ή μετά που πέρασε την γραμμή.

Στο 18ο λεπτό η Ομόνοια λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα γκολ της. Μετά από σέντρα στην περιοχή ο Σενέ έπιασε την κεφαλιά όμως ο τερματοφύλακας του Εθνικού απέκρουσε εντυπωσιακά τη μπάλα.

Η Ομόνοια έφτασε στο 2-0 στο 27ο λεπτό με τον Μίχαλ Ντούρις να βρίσκει το πρώτο του γκολ με το τριφύλλι στο στήθος. Προσπάθησε για το πλασέ ο Μποτεάκ, γλίστρησε ο Περατικός και ο Γάλλος έδωσε στον Ντούρις. Ο Σλοβάκος επιθετικός με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα, ενώ χτύπησε και στο δοκάρι.

Δυνατό πλασέ από τον Ντόλεζαλ στο 36ο λεπτό όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Μετά από λάθος στην άμυνα του Εθνικού, ο Ασάντε πήρε την μπάλα όμως το πλασέ του κατέληξε έξω στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι μετά από σπρώξιμο του Λανγκ στον Ζάκπα. Μάλιστα, ο Ούγγρος κεντρικός αμυντικός της Ομόνοιας αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Ζάκπα και μείωσε σε 2-1 για τους γηπεδούχους στο 66ο λεπτό.

Καλή στιγμή καταγράφηκε στο παιχνίδι στο 71ο λεπτό για τους γηπεδούχους όταν ο Μιγκελίτο από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ όμως ο Φαμπιάνο μάζεψε χωρίς δυσκολία τη μπάλα.

Ατομική ενέργεια από τον Μάριο Ηλία στο 85ο λεπτό. Ο Κύπριος διεθνείς έκανε εν τέλει το αριστερό φαλτσαριστό σουτ όμως η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Φαμπιάνο.

Εθνικός Άχνας (Ντιν Κλάφουριτς): Στρατηλάτης, Περατικός (Κονέ 46'), Παπαγεωργίου, Χαραλάμπους, Σάντος, Ντολεζάλ (M. Ηλία 73'), Κουντούμπιακ (Μιγκελίτο 59'), Ζάκπα, Γκόρουπετς, Χριστοφή, Σάβιτς

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Λούφτνερ, Λανγκ, Χούμποτσαν, Σέχου, Γκόμεθ (Κούσουλος 55'), Ασάντε (Βίτορ 69'), Μποτεάκ, Σενέ (Τζιωνής 60'), Ντούρις

Ντιν Κλάφουριτς (Εθνικός Άχνας): «Είχαμε πολλά προβλήματα πριν το σημερινό παιχνίδι. Όπως γνωρίζετε οι συγκυρίες δεν ήταν με το μέρος μας και δυσκολευτήκαμε να προετοιμαστούμε για σήμερα. Το δεύτερο ημίχρονο παίξαμε πολύ καλά και δείξαμε ποιοι μπορούμε να είμαστε όμως στο πρώτο δεν ήμασταν όπως έπρεπε να είμαστε. Ξεκινήσαμε με αλλαγμένο στυλ παιχνιδιού λόγω του αντιπάλου αλλά και των συνθηκών που περάσαμε. Δυστυχώς, δεχθήκαμε δύο γκολ, δεν ήμασταν πολύ επιθετικοί όταν είχαμε την κατοχή. Το δεύτερο μέρος κάναμε κάποια κινήσεις τακτικής και αλλάξαμε κάποιους παίκτες για να φτιάξουμε το παιχνίδι μας από την αρχή. Σκοράραμε, είχαμε κάποιες καλές ευκαιρίες όμως αν δεν σκοράρεις απέναντι στην Ομόνοια στις ευκαιρίες σου, πιθανότατα δε θα έχεις άλλες ευκαιρίες. Είμαι περήφανος για την ομάδα, παίξαμε καλά, δημιουργήσαμε ευκαιρίες. Αν συνεχίσουμε έτσι όλα θα είναι εντάξει στο μέλλον και θα κερδίζουμε πόντους. Πρέπει να βελτιώσουμε την απόδοση μας σε όλα τα παιχνίδια».

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι. Είμαστε χαρούμενοι για την νίκη. Είχαμε τη διακοπή και δουλέψαμε καλά αν και δεν είχαμε τους διεθνείς. Είμαστε χαρούμενοι για τον Ντούρις ο οποίος σκόραρε. Ήμασταν ισορροπημένοι έστω και με δέκα και ανταποκριθήκαμε σε ένα δύσκολο παιχνίδι».

Αναμένουμε το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ. Είμαι ευχαριστημένος με τους παίκτες μου επειδή έβλεπαν μόνο τον Εθνικό και δε σκέφτονταν τον ΠΑΟΚ. Ο Εθνικός είναι μια καλή ομάδα αλλά ήταν άτυχοι σε κάποια παιχνίδια. Είμαι όμως ικανοποιημένος από τους παίκτες μου. Πήρε λεπτά ο Σέχου και αυτό είναι πολύ καλό για τη δύσκολη συνέχεια. Έχουμε το πρώτο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ στην Ευρώπη. Ο ΠΑΟΚ είναι καλός όμως θέλουμε να τους ανταγωνιστούμε.

Ο Χάρης είναι πολύ καλός παίχτης και μας βοήθησε πέρσι. Είναι πολύ σημαντικός μέλος της ομάδας και έχουμε πολλά παιχνίδια που ακολουθούν. Επί της παρούσης δεν παίζει επειδή έχουμε παίκτες που παίζουνε καλύτερα όπως για παράδειγμα ο Τόμας έδειξε και σήμερα την ποιότητα του. Θέλουμε παίκτες σαν τον Χάρη για να πετύχουμε τους στόχους μας και είμαι σίγουρος πως στο μέλλον θα πάρει περισσότερα λεπτά».

Μίχαλ Ντούρις (Ομόνοια): «Δεν ήταν εύκολο για εμάς. Το πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλοί. Το δεύτερο σταματήσαμε να παίζουμε ποδόσφαιρο. Δεχθήκαμε κόκκινη, δεν ήταν εύκολο αλλά κρατάμε τη νίκη και συνεχίζουμε. Σκόραρα το πρώτο γκολ είναι σημαντικό για κάθε επιθετικό να σκοράρει γιατί το περίμενα πολύ καιρό και ελπίζω να σκοράρω περισσότερα στο μέλλον. Η Ομόνοια είναι μεγάλο κλαμπ, κάποτε είναι εύκολο, κάποτε δύσκολο, ο κόσμος περιμένει πολλά πράγματα. Ξεκινήσαμε πολύ καλά και θέλουμε ανάλογη συνέχεια. Τώρα έχουμε τον ΠΑΟΚ, πρώτη φορά στους ομίλους και θέλουμε να το απολαύσουμε και να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα».

Μάριος Μιτσίδης (Εθνικός Άχνας): «Νομίζω σήμερα είδαμε κάποια ανεξήγητα πράγματα που δε μπορούμε να εξηγήσουμε, ας μας τα εξηγήσουν εκείνοι που μπορούν. Η ομάδα πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε τελικά αν και αξίζαμε κάτι καλύτερο από το παιχνίδι. Δε θέλω να επεκταθώ περισσότερο, θα δούμε τις φάσεις με το συμβούλιο και θα αποφασίσουμε».

Ανδρέας Δημητρίου (Ομόνοια): «Πάρα πολύ σημαντικό τρίποντο σε μια έδρα δύσκολη. Ο Εθνικός είναι μια πολύ καλή ομάδα και το έδειξε και σήμερα. Φέραμε στο παιχνίδι στα μέτρα μας και το ελέγχαμε όμως η φάση του πέναλτι μας ανάγκασε να αλλάξουμε τρόπο παιχνιδιού. Δεν πιστεύω ότι ανησυχήσαμε σε μεγάλο βαθμό, δε χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία από τον Εθνικό. Είμαστε ευχαριστημένοι γιατί είναι η αρχή ενός δύσκολου προγράμματος. Το έψαχνε καιρό αυτό το γκολ ο Ντούρις, ήταν κοντά σε πολλές αναμετρήσεις αλλά το πέτυχε σήμερα, ένα σημαντικό γκολ. Κρατάμε τη νίκη, για αυτό ήρθαμε σήμερα εδώ. Δεν ήταν μέσα στις προτεραιότητες μας να εντυπωσιάσουμε, ήρθαμε εδώ για την ουσία.

Ομολογουμένως είναι ένας δύσκολος όμιλος, δε μπορούμε να απαντήσουμε αν έχουμε ελπίδες πρόκρισης, θα δούμε αναλόγως αν υπάρχουν ελπίδες στην πορεία μετά τα δύο πρώτα παιχνίδια. Έχουμε το πρώτο παιχνίδι στην Τούμπα. Δεν είναι η ίδια η πίεση με το πρωτάθλημα και θα διεκδικήσουμε τη νίκη, αυτή είναι η μοίρα της Ομόνοιας. Σίγουρα θέλουμε να χαρούμε την αναμέτρηση και είναι η αρχή για πολλές επιτυχίες. Σαν Αντρέας θέλω χωρίς συζήτηση το πρωτάθλημα αντί την ευρωπαϊκή επιτυχία».