CH:6 Αθλητικά Leaderboard Desktop 728X90 d:728x90 m: 300x100

«Όρθια» στο Ταλίν η Κύπρος (ΦΩΤΟ)

Πέμπτη, 24/3/2022 - 20:54
CH:10 Αθλητικά Article Desktop Ros 728X90 d:728x90 m: 300x100

Χωρίς γκολ (0-0) και κατά συνέπεια χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η πρώτη αναμέτρηση της Εθνικής μας με τους Εσθονούς για τα play-out του Nations League στο Ταλίν.

Η Εθνική μας δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα από την Εσθονία, ενώ αν οι διεθνείς μας ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια θα μπορούσαν να πάρουν την πολύτιμη νίκη. Σκόραραν δύο φορές οι γηπεδούχοι, όμως τα γκολ τους ακυρώθηκαν και τις δύο φορές σωστά ως οφσάιντ.

CH:6 Αθλητικά Article Above Next Article Responsive 300X100 d:0x0 m: 300x250

Η ρεβάνς θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τρίτη 29 Μαρτίου στις 19:00 στην «ΑΕΚ Αρένα», με το νικητή να εξασφαλίζει την παραμονή του στην τρίτη κατηγορία του Nations League. Σημειώνουμε ότι τα εκτός έδρας γκολ δεν μετράνε.

Το παιχνίδι

Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία καταγράφηκε στο 22ο λεπτό για την ομάδα μας. Ο Φώτης Παπουλής από το ύψος της περιοχής επιχείρησε το σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι των Εσθονών.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, μετά από εκτέλεση κόρνερ, οι γηπεδούχοι απείλησαν με κοντινή κεφαλιά, όμως η μπάλα χτύπησε στον Παναγιώτου και έφυγε έξω.

Στο 60ο λεπτό, ο Γρηγόρης Κάστανος έξω από την περιοχή, επιχείρησε το φαλτσαριστό σουτ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το... χατίρι, φεύγοντας μόλις έξω.

Ο Άνιερ στο 68ο λεπτό βρέθηκε έξω από την περιοχή της ομάδας μας, δοκίμασε το δυνατό σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια.

Μακρινό σουτ του Μηνά Αντωνίου στο 71ο λεπτό, όμως ο Ιγκόνεν μάζεψε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Οι γηπεδούχοι στο 85ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Σάπινεν ο οποίος από πλεονεκτική θέση νίκησε τον Μιχαήλ. Η φάση εξετάστηκε από το VAR, με τη διαιτητική ομάδα να υποδεικνύει τον Εσθονό επιθετικό ως οφσάιντ, ακυρώνοντας το γκολ.

Εσθονία (Τόμας Χέμπερλι): Ιγκόνεν, Πασκότσι (Πούρι 80'), Ταμ, Κλάβαν, Μετς, Ογιάμα, Κάιτ, Κρέιντα, Βασίλιεφ, Ανιέρ (Ζενιόφ 72'), Σάπινεν (Σόργκα 90+3')

Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου): Μιχαήλ, Χάμπος, Παναγιώτου, Γκόγκιτς, Μηνάς, Ιωάννου, Αρτυματάς, Κάστανος, Παπουλής (Σπόλιαριτς 90+3'), Πίττας (Χριστοφή 70'), Πιέρος (Κακουλλής 90+3')