O Γιάννης «πάτησε» τους Λέικερς του Λεμπρόν (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 20/12/2019 - 10:40

Οι Μπακς επικράτησαν στο ντέρμπι των ομάδων με τα καλύτερα ρεκόρ σε Ανατολή και Δύση νικώντας 111-104 τους Λέικερς.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο «οργίασε» με 34 πόντους έχοντας 5/8 τρίποντα (!), καθώς επίσης 6/11 δίποντα και 7/10 βολές, ενώ γέμισε την στατιστική του με 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 4 λάθη σε 32 λεπτά.

Ο Τζορτζ Χιλ ακολούθησε με 21 πόντους για τους γηπεδούχους, που έφτασαν στο 25-4 και επέστρεψαν στις νίκες μετά την ήττα από τους Μάβερικς που διέκοψε το σερί 18-0 που είχαν.

Ο Άντονι Ντέιβις με 36 πόντους και 10 ριμπάουντ ξεχώρισε από την ομάδα του LA, ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς έκανε τριπλ-νταμπλ με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Ωστόσο οι Λέικερς έμειναν πίσω με 19 πόντους στο ημίχρονο και παρότι το… μάζεψαν στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφεραν να απειλήσουν ευθέως το Μιλγουόκι μένοντας στο 24-5.

Ο Θανάσης και ο Κώστας Αντετοκούνμπο δεν χρησιμοποιήθηκαν και έτσι δεν κατέστη εφικτό να βρεθούν για πρώτη φορά στον ίδιο αγώνα του ΝΒΑ τα τρία αδέρφια.

Δωδεκάλεπτα: 23-17, 65-46, 89-81, 111-104