Ο απολογισμός, το «ζητούμενο» και οι κινήσεις Ντολ...

Τρίτη, 3/12/2019 - 17:15

Έντονο απόηχο αφήνει για τον ΑΠΟΕΛ η αναμέτρηση του αιώνιου ντέρμπι κόντρα στην Ομόνοια. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 έχοντας αμφότερες έντονα παράπονα από τη διαιτησία του Τιμόθεου Χριστοφή.

Ο Τόμας Ντολ παρέταξε την ομάδα του με σχηματισμό 3-4-3, δίνοντας φανέλα βασικού στον Γιώργο Εφραίμ ο οποίος ουσιαστικά αντικατέστησε τον Αντρέ Βιντιγκάλ. Οι υπόλοιπες θέσεις στο αρχικό σχήμα δεν μας προκάλεσαν κάποια αίσθηση αφού ήταν πάνω-κάτω αναμενόμενες.

Οι πρωταθλητές είχαν κάποιες ευκαιρίες να βρουν τα γκολ με κορυφαία το χαμένο πέναλτι του Τόμας Ντε Βινσέντι στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Μάλιστα και ο Μούσα Αλ Τάμαρι λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου απώλεσε μοναδική ευκαιρία αφού βρήκε τον Φαμπιάνο πανέτοιμο.

Μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση η εικόνα του ΑΠΟΕΛ έδειχνε πως οι πρωταθλητές ήθελαν την ισοπαλία από το παιχνίδι και τίποτα περισσότερο. Η μπάλα γυρνούσε στη μεσαία γραμμή και στην άμυνα χωρίς να εκδηλώνονται επιθέσεις με ταχύτητα. Οι αλλαγές του Γερμανού τεχνικού μάλιστα δε βοήθησαν σε αυτό.

Απολογισμός 18 βαθμούς, πέντε νίκες και τρεις ήττες αφήνει για τον ΑΠΟΕΛ η ολοκλήρωση του πρώτου γύρου της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος με τους «γαλαζοκίτρινους» να βρίσκονται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας μάλιστα τρεις αναμετρήσεις λιγότερες.

Ο ΑΠΟΕΛ έχει σε 15 γκολ σε οκτώ αναμετρήσεις ενώ μετρά παθητικό μόλις τρία γκολ. Πιο συγκεκριμένα δέχθηκε δύο γκολ στο Παραλίμνι απέναντι στην Ένωση και ένα από τον Απόλλωνα στο Τσίρειο. Σε πέντε παιχνίδια στο ΓΣΠ δεν έχει ακόμη δεχθεί γκολ.