Ντέρμπι Αιωνίων: Νίκησε ο ΑΠΟΕΛ και το αφιερώνει στην Αλίκη (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 11/5/2019 - 18:57

Επιστροφή στις επιτυχίες για τον ΑΠΟΕΛ στα ντέρμπι αιωνίων καθώς επικράτησε με 2-1 της Ομόνοια στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των πλέι οφ.

Για τους πρωταθλητές σκόραραν οι Σόουζα (18') και Μπέζιακ (51') ενώ για την Ομόνοια μείωσε στο σκορ ο Βύντρα στο 76ο λεπτό.

Πλέον, οι πρωταθλητές θα συνεχίσουν τα πανηγύρια για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στον εξώστη όπου θα μεταβούν εκεί με το ειδικά διαμορφωμένο λεωφορείο.

Λόγω του μεγάλου αριθμού φιλάθλων που έχουν συγκεντρωθεί στο Σωματείο ΑΠΟΕΛ, παρά τη λεωφόρο Λεμεσού στη Λευκωσία, η  Αστυνομία ενημέρωσε το κοινό, ότι προέβηκε σε τροχαίες διευθετήσεις για διευκόλυνση της τροχαίας κίνησης και των οδηγών.

Πρώτη φάση στον αγώνα από στημένη φάση στο 9΄. Ο Ντε Βινσέντι με πάσα βρήκε τον Μοράις μέσα στην περιοχή ο οποίος όμως σούταρε ψηλά πάνω από την εστία του Μεχίας.

Ο ΑΠΟΕΛ ήλεγχε πλήρως το παιχνίδι κρατώντας την μπάλα και προσπαθώντας να δημιουργήσει φάσεις μπροστά από την εστία των γηπεδούχων.

Στο 16΄ ο ΑΠΟΕΛ θα ζητήσει πέναλτι σε χέρι του Κούσουλου. Ο διαιτητής θεώρησε πως το χέρι ήταν ακούσιο συνέχισε το παιχνίδι.

Ο ΑΠΟΕΛ θα καταφέρει να ανοίξει το σκορ στο 18΄ με τον Σόουζα. Μετά από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή της Ομόνοιας ο μέσος των «γαλαζοκιτρίνων» από κοντά με πλασέ δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Μεχίας.

Στο 24΄ ο ΑΠΟΕΛ θα απειλήσει εκ νέου με τον Μπέζιακ το σουτ του οποίου θα καταλήξει έξω.

Πρώτη μεγάλη φάση για τον Ομόνοια στο 26΄, ο Μαυρίας από κοντά σούταρε όμως ο Βάτερμαν έδιωξε μακριά με τα πόδια.

Έπεσε πολύ ο ρυθμός του παιχνιδιού μετά το τέρμα που πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ. Παρά το ότι ο αγώνας δεν έχει βαθμολογική σημασία, είδαμε πολύ δυνατά μαρκαρίσματα αλλά και πολλά, εύκολα λάθη.

Στο 43΄ ο ΑΠΟΕΛ πλησίασε και σε ένα δεύτερο γκολ, όμως ο Μεχίας σταμάτησε το σουτ από κοντά του Μοράις.

Πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο και γκολ για τον ΑΠΟΕΛ ο οποίος πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων. Ο Ντε Βινσέντι στο 51΄ εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα πέρασε από πολλούς ποδοσφαιριστές με τον Μπέζιακ τελικά να την στέλνει με άγγιγμα στα δίκτυα του Μεχίας.

Στο 62ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ για την Ομόνοια ο Ραμίρεζ έβαλε την προβολή , στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Βάτερμαν.

Στο 65ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-0. Ο Μοράις πάτησε περιοχή κάνοντας το σουτ και τον Μεχίας να απομακρύνει με εκπληκτικό τρόπο. Στην συνέχεια της φάσης ο Ντε Βινσέντι έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Μεχίας.

Η Ομόνοια κατάφερε να ξανά μπει στο παιχνίδι με τον Λουκά Βύντρα στο 76ο λεπτό. Εκτέλεσε το κόρνερ ο Γκόμεθ με τον Βύντρα να κάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Βάτερμαν.

Μετά τη μείωση του σκορ η Ομόνοια έβαλε αρκετή πίεση στον ΑΠΟΕΛ και έψαξε το γκολ που θα της χάριζε την ισοπαλία στο αιώνιο ντέρμπι.

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου):  Μεχίας, Μότα, Βύντρα, Κούσουλος, Μανρίκε, Σοάρες, Γκόμεζ, Μαυρίας (Χαραλάμπους 63'), Κολοβός (Μόντες 74') , Ραρμίρεζ (Λοΐζου 92'), Ντάρμπισαϊαρ

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετζάνι): Βάτερμαν, Γιάκολις, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Φακινέττι, Μοράις (Αρτυματάς 85'), Σόουζα, Ντε Βινσέντι, Τάμαρι (Εφραίμ 46'), Μπέζιακ (Μπάλογκ 77')

Πλέον το σκηνικό μεταφέρεται στον εξώστη όπου οι πρωταθλητές θα πανηγυρίσουν την κατάκτηση του πρωταθλήματος μαζί με τον κόσμο της ομάδας τους.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Γιάννης Αναστασίου (Ομόνοια): «Ήταν ένα ντέρμπι, ενδιαφέρον παιχνίδι μέχρι τέλους. Προσπαθήσαμε τακτικά να περιορίσουμε το ΑΠΟΕΛ που είναι μια ομάδα επικίνδυνη όταν βρει χώρους. Τα καταφέραμε σε μεγάλο βαθμό. Δεχθήκαμε δύο γκολ και θέλω να τα δω για να καταλάβω τι έγινε. Το δεύτερο ήταν μακριά και δεν είδα την αντίδραση μας.

Τα παιδιά έδειξαν χαρακτήρα και υποστήριξαν το πλάνο μέχρι τέλους. Μειώσαμε στο σκορ και κάναμε ευκαιρίες που θα μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε. Οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά και αυτό θα μας κυνηγά μέχρι το τέλος. Ήταν το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδια, θέλαμε να δώσουμε λίγη χαρά στον κόσμο μας αλλά δεν τα καταφέραμε. Ζητάμε συγνώμη και θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο στη συνέχεια».

Πάολο Τραμετζάνι (ΑΠΟΕΛ): «Εγώ και οι παίκτες μου θέλουμε να αφιερώσουμε τη νίκη στην μνήμη της Αλίκης Ηλιάδη».

Για τον στόχο των ομίλων: «Δεν είναι ώρα να σκεφτούμε για τους ομίλους. Ο στόχος της ομάδας μου είναι το παιχνίδι με την ΑΕΛ και μετά ο τελικός. Έχουμε σημαντικά παιχνίδια».

Γιώργος Μερκής (ΑΠΟΕΛ): «Μπορεί να κρίθηκε το πρωτάθλημα αλλά όσο υπάρχουν αγώνες ο ΑΠΟΕΛ είναι καταδικασμένος να κερδίσει τους τρεις βαθμούς. Έπρεπε να κερδίσουμε για να πάμε στον εξώστη να πανυγηρίσουμε χαρούμενοι με τους οπαδούς μας».

Για το κίνητρο: «Σίγουρα είναι κίνητρο όταν κερδίζεις τον αιώνιο. Η Ομόνοια είναι μεγάλη ομάδα και κερδίζοντας την τόσες φορές δείχνει ότι ο ΑΠΟΕΛ είναι σε άλλο επίπεδο».

Για τον εξώστη: «Ανυπομονούμε να πάμε στον εξώστη, είναι η ώρα που περιμένει ο κάθε ποδοσφαιριστής».

Για το αν θα μείνει στον ΑΠΟΕΛ: «Για να το λέει ο πρόεδρος κάτι καλύτερο θα ξέρει από εμάς. Σίγουρα θέλω να μείνω, μου έδειξαν σεβασμό και προσπαθώ να τους ανταμείψω. Έχουμε ανάπτυξη σπουδαία σχέση ΑΠΟΕΛ και Γιώργος Μερκής».

Αντρέας Δημητρίου (Ομόνοια): «Δεν είδαμε κάτι διαφορετικό από αυτό που είδαμε όλη την σεζόν»

Για τον προγραμματισμό: «Έγιναν ταξίδια στο εξωτερικό, βρίσκονται σε εξέλιξη και στην συνέχεια θα γίνουν και άλλα. Από αυτούς τους εκατοντάδες που προτάθηκαν πρέπει να δούμε ποιοι θα μπορέσουν να μας βοηθήσουν. Έχουμε την πολυτέλεια να πηγαίνουμε και να βλέπουμε από κοντά τους ποδοσφαιριστές που μας ενδιαφέρουν. Έχουμε καταλήξει σε κάποιους ποδοσφαιριστές και προσπαθούμε να τους αποκτήσουμε. Ακόμα δεν υπάρχει οριστική εξέλιξη».

Για το γηπεδικό: «Περιμένουμε την απάντηση για το Μακάρειο».