«Κλείδωσε» την πρόκριση εν μέσω... κρίσης ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 28/10/2020 - 19:00

Στη δεύτερη φάση του κυπέλλου προκρίθηκε ο ΑΠΟΕΛ καθώς η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε με 4-0 της ΠΑΕΕΚ εκτός έδρας. Επόμενος αντίπαλος στη διοργάνωση για τον ΑΠΟΕΛ θα είναι ο Απόλλωνας στις 16 Δεκεμβρίου.

Καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι αν και αρχικά δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες μπροστά από την αντίπαλη εστία. Προηγήθηκαν όμως στα τελευταία στάδια του ημιχρόνου με δύο γκολ των Αποστολάκη (40') και Αντζίλι (42').

Στο δεύτερο μέρος ο Ανουάρ (52') «κλείδωσε» ουσιαστικά την πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ αφού έκανε το 3-0. Ο Εφραίμ τρία λεπτά αργότερα δεν κατάφερε να κάνει το 4-0 από το σημείο του πέναλτι. Το 4-0 όμως ήρθε από τον Γαβριήλ στις καθυστερήσεις της αναμέτρσης.

Πλέον, η προσοχή για τον ΑΠΟΕΛ πέφτει στο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στον Απόλλωνα για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο ΓΣΠ.

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Άλβες, Πότση, Έσελινκ, Χαραλάμπους (46′ Γεωργίου), Χριστοδούλου, Αριστοτέλους (69′ Σκώττης), Βούρκος, Μάτζιοκ (61′ Φράγκος), Τίμερμανς, Αντωνίου, Καραγιάννης.

ΑΠΟΕΛ (Λούκας Χατζηλούκας): Ουζόχο, Αποστολάκης, Ζορζ, Μερκής, Ζεράλδες, Σατσιάς, Ανουάρ, Ζαχίντ (69′ Ντίας), Ατζίλι (57′ Γαβριήλ), Εφραίμ, Νούχιου (57′ Μπεν Σαχάρ).