CH:6 Αθλητικά Leaderboard Desktop 728X90 d:728x90 m: 300x100

Μπρέικ των Χιτ μέσα στη Βοστώνη, παρά τον τραυματισμό του Μπάτλερ

Κυριακή, 22/5/2022 - 09:12
CH:10 Αθλητικά Article Desktop Ros 728X90 d:728x90 m: 300x100

Παρά τον τραυματισμό του Τζίμι Μπάτλερ στο ημίχρονο του Game 3 των τελικών της ανατολικής περιφέρειας, οι Χιτ κατάφεραν να «σπάσουν» την έδρα των Σέλτικς και να επικρατήσουν των Σέλτικς με 109-103 μέσα στη Βοστώνη, κάνοντας το 2-1 στη σειρά των μεταξύ τους αγώνων.

Ο ηγέτης του Μαϊάμι υπέστη φλεγμονή στο γόνατο και αποχώρησε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο, με τους ανθρώπους της ομάδας, να ενημερώνουν ότι ο Jimmy Buckets δεν θα επιστρέψει στο δεύτερο μέρος. Το ίδιο πρόβλημα είχε αντιμετωπίσει και στον πρώτο γύρο απουσιάζοντας από ένα ματς με τους Χοκς.

Το κενό κάλυψε επάξια ο Μπαμ Αντεμπάγιο που έκανε double-double με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Μαξ Στρους και Πι Τζέι Τάκερ πρόσθεσαν από 16 και 17 πόντους, αντίστοιχα. Έτσι η ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ της Ανατολής υπερασπίστηκε τη διαφορά 21 πόντων που είχε από την πρώτη περίοδο (18-39).

Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ήταν ο Τζέιλεν Μπράουν με 40 πόντους (και 9 ριμπάουντ), ενώ «διπλός» ήταν ο Αλ Χόρφορντ με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ. Αντίθετα, πολύ μακριά από τα συνήθη στάνταρ του ήταν ο Τζέισον Τέιτουμ, που έμεινε στους 10 πόντους με 3/14 σουτ (1/7 τρίποντα) και 6 λάθη. Οι Σέλτικς δεν είχαν καθαρό μυαλό στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, όταν και μείωσαν στον πόντο, και έχασαν την ευκαιρία να κερδίσουν μέσα στην έδρα τους.

CH:6 Αθλητικά Article Above Next Article Responsive 300X100 d:0x0 m: 300x250

Το επόμενο παιχνίδι είναι ξημερώματα Τρίτης, ξανά στη Βοστώνη (στις 3:30 ώρα Κύπρου).

Τα δωδεκάλεπτα: 18-39, 47-62, 72-87, 103-109