Μια από τα ίδια παρά την... ανανέωση η Τσέλσι, στο ζερό με τη Φούλαμ

Παρασκευή, 3/2/2023 - 23:59

Ακόμα μία απώλεια βαθμών και... συνεχίζει χαμηλά η Τσέλσι.

Η ομάδα του Γκρέιαμ Πότερ παρουσιάστηκε ενισχυμένη υποδεχόμενη τη Φούλαμ για τη 22η αγωνιστική της Premier League, ωστόσο δεν της φάνηκε αρκετό μένοντας στο 0-0 στο ντέρμπι του Λονδίνου.

Συγκεκριμένα, για τους «μπλε» πραγματοποίησε το ντεμπούτο του το νέο τους μεγάλο μεταγραφικό απόκτημα, Έντσο Φερνάντες, ο Μαντουέκε αλλά και ο Φοφανά (σε ό, τι αφορά το πρωτάθλημα ο τελευταίος).

Οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα από το πρώτο μέρος, όπου η Φούλαμ ήταν αρκετά απειλητική. Βέβαια, η μεγαλύτερη ευκαιρία άνηκε σ' εκείνους, με τον Χάβερτς να προσπαθεί να κρεμάσει τον Λένο στο 45', αλλά την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι.

Αφήνοντας ανεκμετάλλευτο πάνω από ένα 20λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, η Τσέλσι άρχισε να αυξάνει την πίεσή της μετά το 70'. Συγκεκριμένα, η πρώτη της ευκαιρία σημειώθηκε στο 72' με το μακρινό σουτ του Φερνάντες.

Ο Γκάλαχερ απείλησε στο 79', ενώ στο ίδιο λεπτό ο Φοφάνα έχασε τρομερή ευκαιρία, με τον Ριμ να διώχνει πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή.

Έτσι, η Τσέλσι παρέμεινε μακριά από την 5άδα, στην 9η θέση και στο -2 από την 6η Φούλαμ.