CH:6 Αθλητικά Leaderboard Desktop 728X90 d:728x90 m: 300x100

Μάγκικη πρώτη νίκη για την Ομόνοια σε ευρωπαϊκούς ομίλους κόντρα στον ΠΑΟΚ(ΦΩΤΟ)

Πέμπτη, 3/12/2020 - 23:53
CH:10 Αθλητικά Article Desktop Ros 728X90 d:728x90 m: 300x100

Την πρώτη της ευρωπαϊκή νίκη σε ευρωπαϊκούς ομίλους πανηγυρίζει η Ομόνοια. Η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε με 2-1 του ΠΑΟΚ στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League.

Παρά τη νίκη η Ομόνοια όμως αποχαιρετά τη συνέχεια της Ευρώπης καθώς δεν έχει πλέον μαθηματικές ελπίδες για πρόκριση. Κρατά όμως τις εμπειρίες, τα οικονομικά έσοδα και βλέπει τη συνέχεια.

Η Ομόνοια μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Κακουλλή στο ένατο λεπτό όμως η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Τζόλη. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο ημίχρονο με το ισόπαλο 1-1.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν ανοικτό, οι δύο ομάδες ρίσκαραν και βρήκαν ευκαιρίες για γκολ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ανοίχτηκε και έψαξε το γκολ της νίκης όμως η Ομόνοια κόντρα στη ροή του αγώνα πέτυχε το νικητήριο γκολ με τον Γκόμεθ από το σημείο του πέναλτι στο 84ο λεπτό.

CH:6 Αθλητικά Article Above Next Article Responsive 300X100 d:0x0 m: 300x250

Πλέον, η Ομόνοια ρίχνει την προσοχή της στο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στον αιώνιο αντίπαλο της ΑΠΟΕΛ, για τη 13η αγωνιστική το απόγευμα της Δευτέρας (07/12 - 19:00) εκ νέου στο ΓΣΠ. Στόχος στην εν λόγω αναμέτρηση δεν είναι άλλος από το τρίποντο της νίκης μετά από πέντε ανεπιτυχή αποτελέσματα στο εγχώριο πρωτάθλημα.

Την τελευταία αγωνιστική των ομίλων, την ερχόμενη Πέμπτη (10/12) η Ομόνοια πάει στην Ολλανδία για να αντιμετωπίσει την Αϊντχόφεν στις 19:55 (ώρα Κύπρου. Την ίδια ώρα ο ΠΑΟΚ φιλοξενεί στην Τούμπα τη Γρανάδα.

Εκτέλεση κόρνερ από τον Τζιωνή και έπειτα από κακή έξοδο του Ζίβκοβιτς η μπάλα έφτασε στον Χούμποτσαν που δοκίμασε το σουτ, με τη μπάλα να πηγαίνει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης.

Η πρώτη τελική για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο έκτο λεπτό. Εκτέλεση κόρνερ από τον Ζίβκοβιτς, κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι από τον Σβιντέρσκι, πάνω από τα δοκάρια όμως η μπάλα χωρίς να ανησυχήσει τον Φαμπιάνο.

Η Ομόνοια στο ένατο λεπτό πήρε προβάδισμα με τον Κακουλλή. Ο Σενέ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε σε πρώτο χρόνο και από κοντά ο Κακουλλής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Σβαμπ μέσα από την περιοχή έδωσε έξω για τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος δοκίμασε με τη μια το σουτ και η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι στο 23ο λεπτό.

Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σβαμπ πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Κρέσπο τη δεύτερη και η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η ισοφάριση για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 39ο λεπτό με τον Τζόλη. Έπειτα από έναν εξαιρετικό συνδυασμό των παικτών των φιλοξενούμενων, η μπάλα έφτασε στον Τζόλη που έπιασε με τη μια το πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Πρώτη φάση του ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος στο 47ο λεπτό. Κόρνερ του Ζίβκοβιτς η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που ο Ελ Καντουρί έκανε την προβολή και η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Μοναδική διπλή στιγμή για την ομάδα της Λευκωσίας στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης. Λάθος από τον Βαρέλα με τον Σενέ να βγαίνει τετ α τετ και να αποκρούει ο Ζίβκοβιτς και στην επαναφορά η Τζιωνής έκανε το σουτ και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Ο Μουργκ δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Φαμπιάνο απέκρουσε και έχασε τη μπάλα, όμως ο Ζίβκοβιτς δεν μπόρεσε από κοντά να κάνει την προβολή και η μπάλα απομακρύνθηκε στο 55ο λεπτό.

Στο 69ο λεπτό ο Ζίβκοβιτς έκλεψε από τον Λέτσιακς και σέντραρε στην περιοχή, εκεί όπου ο Τζόλης δοκίμασε με τη μια το σουτ από καλή θέση όμως η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Νέα καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ στο 78ο λεπτό. Ο Ροντρίγκο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά προς στον Γιαννούλη που σούταρε από καλή θέση και η μπάλα κόντραρε και ο Βαρέλα με νέο σουτ έστειλε τη μπάλα ψηλά.

Στο 84ο λεπτό η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Λοΐζου από τον Ελ Καντουρί. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζόρντι Γκόμεθ, νίκησε τον Ζίβκοβιτς και έκανε το 2-1 για την ομάδα της Λευκωσίας.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Κίκο (Λέτσιακς 59'), Κούσουλος (Γκόμεθ 59'), Γκόμες, Τζιωνής, Λοΐζου (Ασάντε 85'), Κακουλλής (Σέχου 21'), Σενέ (Ντούρις 59')

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζ. Ζίβκοβιτς, Βαγκέ (Γιαννούλης 46'), Βαρέλα, Κρέσπο, Σοάρες, Σβαμπ (Μουργκ 46'), Τσιγγάρας (Μπίσεσβαρ 79'), Ελ Καντουρί, Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Σβιντέρσκι

CH:5 Αθλητικά Article Above News Feed Responsive 300X250 d:0x0 m: 300x250
CH:8 Αθλητικά Billboard Desktop 1000X100 d: 1000x100