Λύτρωση στο 96' για τον Παναθηναϊκό στα Γιάννενα

Κυριακή, 15/1/2023 - 22:35

Έπαιξε με την φωτιά αλλά… δεν κάηκε ο Παναθηναϊκός που κέρδισε 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League 1, στους «Ζωσιμάδες».

Το «τριφύλλι» ήταν συντριπτικά καλύτερο ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο είχε πέντε φάσεις για να σκοράρει, αλλά είτε αστόχησε είτε έπεσε πάνω στον Τσιντώτα, που… κατέβασε ρολά και διατήρησε το 0-0!

Μάλιστα, ο «Άγιαξ της Ηπείρου» θα μπορούσε να πάρει ακόμα και το «τρίποντο», από το λάθος του Σένκεφελντ αλλά ο Μπαλάν έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, στο 66’…

Τελικά, όμως, η ποδοσφαιρική δικαιοσύνη αποδόθηκε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μορέιρα ανέτρεψε τον Κουρμπέλη, ο Σπόραρ ευστόχησε στο πέναλτι -που καταλογίστηκε με τη χρήση VAR- και τελικά έδωσε το πολύτιμο «διπλό» στην ομάδα του, φτάνοντας τα έξι γκολ στο πρωτάθλημα!

Πλέον, ο Παναθηναϊκός παραμένει στο +4 από την δεύτερη ΑΕΚ με 45 βαθμούς έναντι 41, ενώ την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο.