CH:6 Αθλητικά Leaderboard Desktop 728X90 d:728x90 m: 300x100

Το προσπάθησε όμως ηττήθηκε στην Ελβετία η Ομόνοια (ΦΩΤΟ)

Πέμπτη, 21/10/2021 - 23:51
CH:10 Αθλητικά Article Desktop Ros 728X90 d:728x90 m: 300x100

Τη δεύτερη της ήττα στους ομίλους του Conference League γνώρισε η Ομόνοια. Το «τριφύλλι» ηττήθηκε με 3-1 από τη Βασιλεία στην Ελβετία στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής των ομίλων της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 19ο λεπτό με τον Μιλάρ, ενώ το «τριφύλλι ισοφάρισε με τον Γκόμεθ στο 27ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι. Οι Ελβετοί πήραν εκ νέου προβάδισμα με 2-1 στο 41ο λεπτό με τον Καμπράλ από το σημείο του πέναλτι. Το τελικό 3-1 ήρθε στο 88ο λεπτό με τον Ζέγκροβα στην αντεπίθεση.

Η Ομόνοια στο πρώτο δεκάλεπτο μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, όμως όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι έφεραν την αναμέτρηση στα μέτρα τους, με το ρυθμό να μην είναι ιδιαίτερα γρήγορος. Μάλιστα, οι Ελβετοί ευτύχισαν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη τους ευκαιρία. Η «απάντηση» της Ομόνοιας όμως ήταν άμεση, ενώ στη συνέχεια του ημιχρόνου οι Ελβετοί πίεσαν για το δεύτερο γκολ, κάτι που έγινε λίγο πριν το τέλος του 45λέπτου.

CH:6 Αθλητικά Article Above Next Article Responsive 300X100 d:0x0 m: 300x250

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με την Ομόνοια να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης, όμως να δυσκολεύεται στη δημιουργία των φάσεων. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι υπερασπίστηκαν χωρίς δυσκολία το προβάδισμα τους, ενώ όποτε τους δινόταν η ευκαιρία έψαχναν το τρίτο γκολ, που εν τέλει ήρθε προς το τέλος της αναμέτρησης.

Πλέον, με αυτή την ήττα η Ομόνοια έμεινε στην τελευταία θέση του ομίλου με ένα βαθμό, ενώ η Βασιλεία ανέβηκε στους εφτά, όσους έχει και η Καραμπάχ. Εξίσου στον ένα βαθμό βρίσκεται η Καϊράτ από το Καζακστάν.

Για την ερχόμενη αγωνιστική (7η) του πρωταθλήματος, η Ομόνοια θα πάει στο Μακάρειο για να αντιμετωπίσει τη νεοφώτιστη ΠΑΕΕΚ (25/10 - 19:00). Επόμενη ευρωπαϊκή αναμέτρηση των «πρασίνων» για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Conference League είναι στις 4 Νοεμβρίου εντός έδρας, ξανά κόντρα στη Βασιλεία στις 19:45.

21/10/2021
23:51
Τέλος στην Ελβετία, ήττα για την Ομόνοια

Η κυπριακή ομάδα δεν τα κατάφερε αφού γνώρισε την ήττα με 3-1 από την Βασιλεία.

Image removed.
πηγή φωτογραφίας: FC Basel 1893

21/10/2021
23:47
90' Διπλή αλλαγή για την Βασιλεία

Ζέγκροβα εκτός για να μπει ο Στόκερ.

Μάλες έξω για να μπει ο Εσποσίτο.

21/10/2021
23:46
88ο Γκολ για τη Βασιλεία

Στην αντεπίθεση η ελβετική ομάδα, ο Ζέγκροβα εντός περιοχής με πλασέ έκανε το 3-1.

21/10/2021
23:42
85' Δοκάρι για τη Βασιλεία

Φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής από τον Παλάσιος, ο Ουζόχο ακούμπησε με τα ακροδάχτυλα τη μπάλα και την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι.

21/10/2021
23:33
76' Μοναδική στιγμή για την Ομόνοια

Σέντρα του Κίκο, με τον Κακουλλή να κάνει το πλασέ ολομόναχος αλλά χωρίς να βρίσκει στόχο.

21/10/2021
23:28
71' Διπλή αλλαγή για την Βασιλεία

Εντόι εντός αντί του Μιλάρ και Καμπράλ εκτός για να μπει ο Παλάσιος.

21/10/2021
23:23
66' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές της η Ομόνοια

Στη θέση του Λοΐζου, πέρασε ο Φώτης Παπουλής.

21/10/2021
23:21
64' Αλλαγή για τους γηπεδούχους

Στη θέση του Φρέι ο Γκιντίγια.

21/10/2021
23:13
56' Απειλούν οι Ελβετοί

Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Άνταμ Λανγκ απομάκρυνε ασταθώς τη μπάλα, με τον Λανγκ (της Βασιλείας) να κάνει τη ψιλοκρεμαστή κεφαλιά, όμως για λίγο δε βρήκε στόχο.

21/10/2021
23:10
54' Καλή στιγμή για την Ομόνοια

Εντός περιοχής ο Ντούρις έκανε το φαλτσαριστό σουτ, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έπεσε και μάζεψε τη μπάλα.

21/10/2021
23:05
48' Σώζει την Ομόνοια ο Ουζόχο

Πλασέ από το ύψος του πέναλτι, με τον Ουζόχο να τεντώνεται και να σώζει κυριολεκτικά την Ομόνοια με το αριστερό πόδι.

21/10/2021
23:02
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο στην Ελβετία, με την Ομόνοια να είναι πίσω στο σκορ με 2-1 κόντρα στη Βασιλεία στην αναμέτρηση για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Conference League. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 19ο λεπτό με τον Μιλάρ, ενώ το «τριφύλλι ισοφάρισε με τον Γκόμεθ στο 27ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι. Οι Ελβετοί πήραν εκ νέου προβάδισμα με 2-1 στο 41ο λεπτό με τον Καμπράλ από το σημείο του πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ελβετοί αναμένεται ότι θα προσπαθήσουν να υπερασπιστούν τα κεκτημένα τους, ενώ από την άλλη, το «τριφύλλι» καλείται να ανέβει πιο ψηλά και να δημιουργήσει ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα για να μπορέσει να διεκδικήσει το βαθμολογικό κέρδος.

*πηγή φωτογραφίας: FC Basel 1893

21/10/2021
22:41
41' Γκολ για τη Βασιλεία

Εύστοχος ο Καμπράλ, δίνει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1.

21/10/2021
22:40
40' Πέναλτι για τη Βασιλεία

Μετά από σουτ, η μπάλα κόντραρε στο χέρι του Γκόμεθ, με τη διαιτητή να καταλογίζει το σημείο του πέναλτι.

21/10/2021
22:36
36' Απειλεί ξανά η Βασιλεία

Μπήκε στην περιοχή ο Καμπράλ, έκανε το πλασέ, όμως ο Ουζόχο έπεσε σωστά και έδιωξε τη μπάλα.

21/10/2021
22:31
31' Ευκαιρία για την Βασιλεία

Μακρινό σουτ του Καμπράλ, ο Ουζόχο με τις γροθιές διώχνει τον κίνδυνο.

21/10/2021
22:26
27' Γκολ για την Ομόνοια

Εύστοχος ο Ζόρντι Γκόμεθ, φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

21/10/2021
22:25
25' Πέναλτι για την Ομόνοια

Ξεκάθαρη ανατροπή του Τσέποβιτς, με τη διαιτητή να καταλογίζει αμέσως το σημείο του πέναλτι.

21/10/2021
22:19
19' Γκολ για την Βασιλεία

Στην πρώτη της επιθετική προσπάθεια η Βασιλεία ανοίγει το σκορ. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν γρήγορα στην περιοχή της Ομόνοιας, ο Κασάμι έκανε το γύρισμα, η μπάλα αφού κτύπησε στο δοκάρι έφθασε στον Μιλάρ, ο οποίος σούταρε, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Ψάλτη και κατέληξε στα δίχτυα.

21/10/2021
22:14
15' Χαμηλός ο ρυθμός της αναμέτρησης

Η Ομόνοια στο πρώτο δεκάλεπτο μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, όμως όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι έφεραν την αναμέτρηση στα μέτρα τους, με το ρυθμό να μην είναι ιδιαίτερα γρήγορος.

21/10/2021
22:08
8' Πρώτη καλή στιγμή για την Ομόνοια

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Μιξ ο οποίος έκανε το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει λίγο έξω.

21/10/2021
22:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στην Ελβετία

Στη σέντρα η Ομόνοια.

21/10/2021
21:55
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λευκές εμφανίσεις η Ομόνοια, με τις παραδοσιακές κόκκινο-μπλε στολές οι Ελβετοί.

21/10/2021
21:40
Νίκη «χρυσάφι» για την Καραμπάχ

Στην άλλη αναμέτρηση του ομίλου, η Καραμπάχ επικράτησε με 2-1 της Καϊράτ εντός έδρας με ανατροπή.

21/10/2021
21:10
Παίρνει την ευκαιρία του ο Φράνσις Ουζόχο από τον Μπεργκ

Θα πάρει ξανά με το τριφύλλι στο στήθος μετά από 747 ημέρες.

21/10/2021
20:40
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Με τον Ουζόχο κάτω από την εστία και δίδυμο στο κέντρο της άμυνας τους Παναγιώτου και Λανγκ η Ομόνοια. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Ψάλτης, ενώ αριστερά θα κινηθεί ο Γιάν Λέτσιακς.

Στη μεσαία γραμμή για το «τριφύλλι» θα είναι οι Ζόρντι Γκόμεθ κα Μιξ Ντίσκερουντ, ενώ στο δεξί άκρο της επίθεσης ο Μαρίνος Τζιωνής, με τον Λοΐζου στα αριστερά. Επιθετικό δίδυμο για το «τριφύλλι» οι Μίχαλ Ντούρις και Μάρκο Τσέποβιτς. Σχηματισμός 4-4-2 από τον Χένινγκ Μπεργκ.

Σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος, ο Νορβηγός προπονητής πραγματοποίησε έξι αλλαγές στην ενδεκάδα με τους Λανγκ, Λέτσιακς, Γκόμεθ, Ντίσκερουντ και Τσέποβιτς να... επιβιώνουν στο αρχικό σχήμα και τους Ουζόχο, Ψάλτη, Παναγιώτου, Λοΐζου, Τζιωνή και Ντούρις να παίρνουν φανέλα βασικού. Πρώτη συμμετοχή στη δεύτερη θητεία του Ουζόχο στην Ομόνοια.

Στον πάγκο: Χοράτσκα, Σέχου, Κίκο, Γιούστε, Χούμποτσαν, Μπασιρού, Χαραλάμπους, Ατιέμγουεν, Σάββα, Παπουλής, Κακουλλής

21/10/2021
20:36

Βασιλεία (Πάτρικ Ράχμεν): Λίντνερ, Λανγκ, Κόμερτ, Πέλμαρντ, Ταβάρες, Κασάμι, Φρέι, Μιλάρ, Μάλες, Ζεγκρόβα, Καμπράλ

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Ουζόχο, Λέτσιακς, Παναγιώτου, Λανγκ, Ψάλτης, Μιξ, Ζόρντι, Λοΐζου, Τζιωνής, Ντούρις, Τσέποβιτς

21/10/2021
20:34
Pre-game... πάρτι από τους φίλους της Ομόνοιας

Πέραν των 1500 φίλων των «πρασίνων» βρίσκονται στην πόλη της Ελβετίας. Μάλιστα, οι οπαδοί της Ομόνοιας έστησαν το δικό τους... πάρτι λίγες ώρες πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

21/10/2021
20:32
Διαιτητική ομάδα

Διαιτητής: Στεφανί Φραπάρ (Γαλλία)
Πρώτος Βοηθός: Μίκαελ Μπερσεμπρού (Γαλλία)
Δεύτερος Βοηθός: Γκιουγιόμ Ντεμπάρ (Γαλλία)
Τέταρτος Διαιτητής: Ζοάν Αμέλ (Γαλλία)

21/10/2021
20:30
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την προσπάθεια της Ομόνοιας

Οι πρωταθλητές Κύπρου, στις 22:00 αντιμετωπίζουν τη Βασιλεία εκτός έδρας για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Conference League.

CH:5 Αθλητικά Article Above News Feed Responsive 300X250 d:0x0 m: 300x250
CH:8 Αθλητικά Billboard Desktop 1000X100 d: 1000x100