Έκανε το καθήκον του με τη Μπότεβ και προκρίθηκε ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 28/7/2022 - 21:55

Πήρε το ζητούμενο και... πέρασε!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-0 της Μπότεβ στο ΓΣΠ, στη ρεβάνς του 0-0 της Σόφιας και προκρίθηκε στον τρίτο προκριματικό γύρο του Conference League.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν μια πολύ καλή παρουσία, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, στις καθυστερήσεις του οποίου κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με τον Σεπάκ (45'+1).

0

Μετά την ανάπαυλα διαχειρίστηκαν κατάληλλα το υπέρ τους σκορ, δεν ανησύχησαν σχεδόν καθόλου από τους Βούλγαρους και με άλλο ένα τέρμα του Εφραίμ (90'+3) στο τέλος πέρασαν στην επόμενη φάση.

Πλέον, η ομάδα της Λευκωσίας συνεχίζει στον γ' προκριματικό, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Κιζιλζάρ (Kαζακστάν).

21:51
90'+3 Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Εφραιμ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και στέλνει την ομάδα του στον τρίτο προκριματικό γύρο του Conference League

28/07/2022
21:48
6 λεπτά καθυστερήσεις
28/07/2022
21:41
84' Άλλες δύο αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ

Έξω οι Φεράρι και Θεοδώρου, μέσα οι Γουίλερ και Εφραίμ

28/07/2022
21:35
78' Καλή στιγμή για τη Μπότεβ

Ο Σέκουλιτς δοκίμασε ένα δυνατό σουτ από μακριά, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς

28/07/2022
21:35
77' Δεύτερη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Έξω ο Εντονγκαλά, μέσα ο Σατσιάς

28/07/2022
21:22
64' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Θεοδώρου εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μάγκλιτσα πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Καρώ με δεύτερη έστειλε τη μπάλα έξω

28/07/2022
21:21
63' Πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Έξω ο Μάριος Ηλία και μέσα ο Μάγκλιτσα

28/07/2022
21:04
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος
28/07/2022
20:48
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Ο ΑΠΟΕΛ είναι καλύτερος από τη Μπότεβ στα πρώτα 45 λεπτά και δικαίως προηγείται με 1-0.

Είχε περισσότερη κατοχή της μπάλας, δημιούργησε και έχασε αρκετές ευκαιρίες και τελικά κατάφερε να σκοράρει με τον Σεπάκ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» καλούνται να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό και να εκμεταλλευτούν το υπέρ τους προβάδισμα, προκειμένου να πάρουν την πρόκριση.

28/07/2022
20:47
45+1' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Σεπάκ πήρε τη μπάλα εκτός περιοχής, έστρωσε στο αριστερό και δοκίμασε το σουτ, η μπάλα κάπου κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0

28/07/2022
20:36
36' Μεγάλη φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Εντονγκαλά έδωσε ωραία στην περιοχή για τον Ηλία, αυτός δοκίμασε το πλασέ από κοντά και ο Χάντσιτς απέκρουσε

28/07/2022
20:34
34' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Σεπάκ έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ηλία με το κεφάλι ξανά έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια

28/07/2022
20:27
27' Απειλεί η Μπότεβ

Ο Τοκού βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση, δοκίμασε το διαγώνιο σουτ από δεξιά και η μπάλα πέρασε λίγο έξω

28/07/2022
20:12
12' Πρώτη τελική στο ματς

Ο Φεράρι έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Ηλία έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια

28/07/2022
20:00
1' Έναρξη αγώνα

Ανάλυση ενδεκάδας ΑΠΟΕΛ

Με σχηματισμό 4-2-3-1 και τέσσερις αλλαγές συγκριτικά με τον πρώτο αγώνα στη Σόφια, παρατάσσει την ομάδα του ο Σωφρόνης Αυγουστή. Καρώ, Φεράρι, Εντονγκαλά και Μάριος Ηλία παίρνουν τις θέσεις των Πολυκάρπου, Γουίλερ, Σόουζα και Μάγκλιτσα.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Μπέλετς, με κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Κρέσπο και Καρώ. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Σεπάκ και αριστερό ο Φεράρι που κάνει ντεμπούτο.

Στη μεσαία γραμμή θα κινείται ο Νταουσβίλι με τον Σαρφό και ο Ντάλσιο λίγο πιο μπροστά και σε πιο ελεύθερο ρόλο.

Στο δεξί φτερό ο Εντονγκαλά, στο αριστερό ο Θεοδώρου και στην κορυφή της επίθεσης ο Μάριος Ηλία.

Στον πάγκο: Τσιλιγγίρης, Έσελινκ, Εφραίμ, Σόουζα, Μάγκλιτσα, Σούσιτς, Σατσιάς, Μούγιανιτς, Πολυκάρπου, Μαρκίνιος, Γουίλερ, Γεωργίου.

28/07/2022
18:40

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μπέλετς, Σεπάκ, Κρεσπό, Καρώ, Φεράρι, Νταουσβίλι, Σαρφό, Ντάλσιο, Εντονγκαλά, Θεοδώρου, Ηλία.

Μπότεβ Πλόβντιβ (Αζρούντιν Βάλεντιτς): Χάνκιτς, Πούντσετς, Σουπραγιέν, Γκένεφ, Mίνκοφ, Ντάντι, Ετό, Ραμπέι, Κονατέ, Τόκου, Μπραχίμι.

28/07/2022
18:25
«Ρεφ» από τη Δανία

Διαιτητής ορίστηκε ο Μόρτεν Κροχ, με βοηθούς τους Στέφεν Μπράμσεν-Γιάκομπ Μάστρουπ και τέταρτος ο Άουντιν Ούσλου.

28/07/2022
18:20
Συμβιβασμός στη Βουλγαρία

Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση στη Σόφια.

Θυμηθείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα:

28/07/2022
18:15
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την ευρωπαϊκή προσπάθεια του ΑΠΟΕΛ

Οι «γαλαζοκίτρινοι» φιλοξενούν στο ΓΣΠ τη Μπότεβ Πλόβντιβ, στον επαναληπτικό του 0-0 στη Σόφια, για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Conference League.