«Πάτησε» την ΑΕΛ και... επέστρεψε ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 6/11/2021 - 18:59

Ο ΑΠΟΕΛ είναι εδώ!

Η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε με 3-0 της ΑΕΛ στο ΓΣΠ, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας μια μεγάλη νίκη.

0

Το σύνολο του Σωφρόνη Αυγουστή κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και με τέρματα των Κβιλιτάια (38', 72'), Σόουζα (57') και πήρε εύκολα το τρίποντο, δείχνοντας ότι επέστρεψε για τα καλά.

Κάκιστη παρουσία από την ομάδα της Λεμεσού, η οποία με πολλά λάθη δέχθηκε βαριά ήττα και ενώ από το 55ο λεπτό έπαιζε με δέκα λόγω αποβολής του Σάντος, έχοντας πάντως και πολλά παράπονα από τη διαιτησία.

0

Με αυτή τη νίκη ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στην 4η θέση με 13 βαθμούς και την επόμενη (10η) αγωνιστική φιλοξενείται τη Δευτέρα (22/11, 20:00) από την ΑΕΚ στην «Αρένα».

Αντίθετα η ΑΕΛ έπεσε στην 6η θέση με 11 βαθμούς και μετά τη διακοπή, την Κυριακή (21/11, 19:00) φιλοξενείται από τη Δόξα στο «Μακάρειο».

18:52
89' Ακυρώθηκε γκολ του ΑΠΟΕΛ

Ο Εφραίμ σκόραρε τέταρτο γκολ, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ και ακυρώθηκε

06/11/2021
18:40
Το γκολ του ΑΠΟΕΛ για το 3-0
06/11/2021
18:35
72' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Σόουζα από δεξιά έκανε ωραία τη σέντρα στην περιοχή και ο Κβιλιτάια με προβολή, πρόλαβε την έξοδο του Κεραυνού, και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0

06/11/2021
18:28
66' Διπλή ευκαιρία με Σαμπάλα

Ο μπακ του ΑΠΟΕΛ αρχικά δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Κεραυνό να αποκρούει και στην εξέλιξη της φάσης έκανε νέο σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

06/11/2021
18:26
Το γκολ του ΑΠΟΕΛ για το 2-0
06/11/2021
18:22
60' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Έξω ο Μαζάν, μέσα ο Μαΐντεβατς

06/11/2021
18:20
57' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Οκριασβίλι εκτέλεσε το φάουλ, ο Καρώ έπιασε την κεφαλιά και ο Σόουζα με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0

06/11/2021
18:18
55' Κόκκινη στον Σάντος

Ο αμυντικός της ΑΕΛ βρήκε τη μπάλα με το χέρι, ήταν κιτρινισμένος, δέχθηκε δεύτερη κάρτα και αποβλήθηκε

06/11/2021
18:15
53' Κάρτες σε Μεντόγεβιτς και Σόουζα

Ο πρώτος για φάουλ και ο δεύτερος για διαμαρτυρίες

06/11/2021
18:10
47' Ακυρώθηκε γκολ του ΑΠΟΕΛ

Ο Νατέλ βγήκε μόνος και σκόραρε απέναντι στον Κεραυνό, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε

06/11/2021
18:08
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Συνεχίζουν χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

06/11/2021
17:53
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Ο ΑΠΟΕΛ προηγείται με 1-0 της ΑΕΛ, στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κβιλιτάια στο 38ο λεπτό.

Σε ένα πολύ καλό ματς, με δυνατές μονομαχίες και... πολλές διαμαρτυρίες, η ομάδα της Λευκωσίας είναι αυτή που έχει το προβάδισμα.

06/11/2021
17:50
45+6' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Έξω με πρόβλημα τραυματισμού ο Εντονγκαλά, μέσα ο Θεοδώρου

06/11/2021
17:48
45+3' Καλή φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Εντονγκαλά έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Σόουζα έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

06/11/2021
17:46
45+2' Κίτρινη στον Οκριασβίλι

17:36
38' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Κβιλιτάια σημάδεψε την αριστερή γωνία, ο Κεραυνός έπεσε σωστά, όμως η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0

17:29
30' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Νατέλ μπήκε στην περιοχή, ο Σάντος τον ανέτρεψε και ο Βασίλης Δημητρίου έδειξε την άσπρη βούλα

06/11/2021
17:28
29' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ

Ο Τόρες έκανε τη σέντρα, ο Τσέποβιτς έστρωσε στον Σάντος κι αυτός έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

06/11/2021
17:26
27' Κάρτα στον Ριέρα

Για σκληρό μαρκάρισμα στον Λουντέμο

06/11/2021
17:24
25' Νέα ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Εντονγκαλά έκανε το σουτ στην περιοχή και η μπάλα κόντραρε, με τον Σόουζα με νέο σουτ να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια

06/11/2021
17:22
23' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κβιλιτάια κατέβασε και έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε νέο κόρνερ

06/11/2021
17:14
15' Καλή φάση για την ΑΕΛ

Ο Τόρες έκανε τη σέντρα στο πρώτο δοκάρι, ο Τσέποβιτς έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει έξω

06/11/2021
17:11
11' Πρώτη τελική στο ματς

Ο Νατέλ με ατομική προσπάθεια μπήκε περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Κεραυνό να αποκρούει στη γωνιά του και να διώχνει σε κόρνερ

06/11/2021
17:00
1' Έναρξη του αγώνα

Ανάλυση ενδεκάδας ΑΕΛ

Με αλλαγές και σχηματισμό 4-2-3-1 κατεβάζει την ομάδα του ο Ντούσαν Κέρκεζ.

Στο τέρμα θα είναι ο Κεραυνός, με κεντρικό αμυντικό δίδυμο μπροστά τους Τεϊσέιρα και Ριστέφκσι. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Σάντος και αριστερά ο Μαζάν.

Στη μεσαία γραμμή θα κινούνται οι Μεντόγεβιτς και Νταβόρ, με τον Ριέρα λίγο πιο μπροστά και σε πιο ελεύθερο ρόλο.

Στο δεξί φτερό θα είναι ο Τόρες, στο αριστερό ο Πελέ και στην κορυφή ο Τσέποβιτς.

Στον πάγκο: Εβόρα, Ντάβερφελντ, Τσάβες, Μάζουρεκ, Ρέινολντς, Ανδρέου, Αντωνίου, Παπαφώτης, Σωτηρίου, Μαΐτεβατς, Κυριάκου.

06/11/2021
16:10
Ανάλυση ενδεκάδας ΑΠΟΕΛ

Με σχηματισμό 3-5-2 παρατάσσει ξανά την ομάδα του ο Σωφρόνης Αυγουστή.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Σκουφέτ, με τριάδα στην άμυνα τους Καρώ, Βινίσιους και Σάβιτς. Σε όλη τη δεξιά πτέρυγα θα κινείται ο Εντογνκαλά σαν φουλ-μπακ και στο αριστερό ο Σαμπάλα.

Στον χώρο του κέντρου θα είναι οι Σόουζα και Λουντέμο, με τον Οκριασβίλι λίγο πιο μπροστά και σε πιο ελεύθερο ρόλο.

Δίδυμο στην επίθεση θα είναι και πάλι οι Νατέλ και Οκριασβίλι.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Τσιλιγγίρης, Εφραίμ, Κατσαντώνης, Σατσιάς, Θεοδώρου, Γουίλερ, Τσεπάκ, Ντιαβαρά, Φοινιρίδης.

06/11/2021
16:00

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Καρώ, Βινίσιους, Σάβιτς, Εντονγκαλά, Σαμπάλα, Σόουζα, Λουντέμο, Οκριασβίλι, Νατέλ, Κβιλιτάια.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Κεραυνός, Σάντος, Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν, Μεντόγεβιτς, Νταβόρ, Ριέρα, Τόρες, Πελέ, Τσέποβιτς.

Από μια νίκη την περσινή σεζόν

Στις δύο μεταξύ τους αναμετρήσεις στην περσινή χρονιά, οι δύο ομάδες πήραν από μια νίκη.

Στις 12 Σεπτεμβρίου 2020 και για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 1-0 στο ΓΣΠ, με αυτογκόλ του Μεντόγεβιτς.

Στις 3 Φεβρουαρίου και για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος, η ΑΕΛ επικράτησε 2-0 στο Τσίρειο, με τέρματα των Τεϊσέιρα (5') και Μαέ (57').

06/11/2021
15:45
Από ένα βαθμό διαφορά

Σχεδόν ίδια είναι η βαθμολογική κατάσταση των δύο ομάδων, οι οποίες έχουν ένα βαθμό διαφορά.

Ο ΑΠΟΕΛ σε 8 ματς έχει απολογισμό 3 νίκες, μια ισοπαλία και 4 ήττες, βρίσκεται στην 7η θέση και έχει 10 βαθμούς.

Από την άλλη, η ΑΕΛ σε 7 παιχνίδια (αναβλήθηκε η πρεμιέρα με την Ομόνοια) έχει 3 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες και είναι στη 4η θέση με 11 βαθμούς.

• Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ
06/11/2021
15:40
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ματς στο ΓΣΠ

ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ κοντράρονται στις 17:00, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.