CH:6 Αθλητικά Leaderboard Desktop 728X90 d:728x90 m: 300x100

Γκολ για Μυτίδη και Ρούελ Σωτηρίου, νίκη για Τζιωνή (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 7/3/2022 - 13:20
CH:10 Αθλητικά Article Desktop Ros 728X90 d:728x90 m: 300x100

Αρκετά ενδιαφέρον ήταν το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε για ορισμένους συμπατριώτες μας που αγνωίζονται στο εξωτερικό.

Στην Ελλάδα, υπάρχουν αρκετοί Κύπριοι, κυρίως στο πρωτάθλημα της Super League 2. Ο Νέστορας Μυτίδης αγωνίζεται στον Λεβαδειακό, που είναι πρωτοπόρος στο νότιο όμιλο και πρώτο φαβορί για την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία. Ο 30χρονος φορ πέτυχε το πέμπτο του φετινό τέρμα, σκοράροντας στο 15ο λεπτό το νικητήριο γκολ στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί του ΟΦ Ιεράπετρας.

CH:6 Αθλητικά Article Above Next Article Responsive 300X100 d:0x0 m: 300x250

Δείτε εδώ το γκολ του Μυτίδη.

Δίχτυα βρήκε κι ένας ομογενής στην Αγγλία. Αναφερόμαστε στον Ρούελ Σωτηρίου, τον 21χρονο επιθετικό που αγωνίζεται με τη φανέλα της Λέιτον Όριεντ. Ο Σωτηρίου σκόραρε στο 30ό λεπτό, στην εντός έδρας ισοπαλία με 2-2 κόντρα στη Στίβενεϊτζ, ισοφαρίζοντας προσωρινά σε 1-1.

Δείτε το γκολ στο 0:44

Από εκεί και πέρα, ο Μαρίνος Τζιωνής κατέγραψε τη δεύτερη συμμετοχή του στο MLS. Ο νεαρός άσος πέρασε ως αλλαγή στο 77ο λεπτό στο παιχνίδι κόντρα στη Χιούστον Ντίναμο, με τη Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι να πετυχαίνει την παρθενική της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας με 1-0.

Πάμε να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Βασικός και σκόρερ του πρώτου τέρματος της ομάδας του στο εντός έδρας 2-2 κόντρα στη Στίβενεϊτζ.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Στίβενεϊτζ.

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας ματς κόντρα στη Στίβενεϊτζ.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Κατέγραψε 90λεπτη συμμετοχή στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στη Σκάνθορπ.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Έμεινε στον πάγκο στο εκτός έδρας 2-2 κόντρα στην Τσέστερφιλντ.

Τζακ Ρόουλς (Γουόκινγκ): Ήταν εκτός αποστολής από την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Γκρίμσμπι.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Η Γουέλντστοουν αγωνίζεται αύριο κόντρα στη Μέιντενχεντ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Ήταν βασικός στη βαριά εκτός έδρας ήττα με 5-0 από την Ίντερ. Αντικαταστάθηκε στο 83ο λεπτό.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την ΣΠΑΛ.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Αρόουκα.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 0-0 κόντρα στη Σαρλερουά.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στη Σταντάρ Λιέγης.

Αυστρια

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Λόγω τραυματισμού, έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 4-0 από την Γκράτσερ.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Πέρασε αλλαγή στο 76’ στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τον ΟΦΗ.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση του Ολυμπιακού Β’ είναι κόντρα στον Πανσερραϊκό την Τετάρτη 9 Μαρτίου.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί του Απόλλωνα Πόντου.

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Αγωνίστηκε βασικός στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στον Αστέρα Βλαχιώτη.

Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'): Ήταν βασικός στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στον Καραϊσκάκη Άρτας.

Νικόλας Δημητρίου (Παναθηναϊκός Β'): Ήταν εκτός αποστολής από το παιχνίδι κόντρα στον Καραϊσκάκη Άρτας.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Βασικός και σκόρερ στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί του ΟΦ Ιεράπετρας. Αντικαταστάθηκε στο 76ο λεπτό.

Παναγιώτης Αρτυματάς (ΑΕ Κηφισιάς): Αγωνίστηκε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί του Διαγόρα Ρόδου. Αντικαταστάθηκε στο 71ο λεπτό.

Σωκράτης Μυλόπουλος (Τρίκαλα): Ήταν στον πάγκο και πέρασε αλλαγή στο 38ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Βέροια.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Αγωνίστηκε βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Ρος Κάουντι.

Τσεχία

Ηρόδοτος Χριστοδούλου (Βισότσινα): Το εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Ντούκλα Πράγας αναβλήθηκε.

Χριστόφορος Τσολάκης (Τάμπορσκο): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Βλάσιμ.

Σουηδία

Ανδρέας Κατσαντώνης, Τζόναθαν Κωνσταντίνου (Ντάλκουρντ): Η σεζόν στη δεύτερη κατηγορία της Σουηδίας αρχίζει την πρώτη εβδομάδα του Απριλίου.

Φινλανδία

Μαρτίνος Χριστοφή (Λάχτι): Το επόμενο παιχνίδι για τη Λάχτι θα γίνει στις 19 Μαρτίου, κόντρα στην Ελσίνκι για το πρωτάθλημα.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Η Λουντογκόρετς αγωνίζεται σήμερα (7/3) κόντρα στη Μπότεβ Βράτσα εκτός έδρας.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Ο νεαρός Κύπριος άσος κατέγραψε τη δεύτερη συμμετοχή του στο MLS, περνώντας ως αλλαγή στο 77ο λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Χιούστον Ντίναμο.

Αυστραλία

Τζόρτζ Τιμοθέου (Αδελαΐδα Γιουνάιτεντ): Ήταν εκτός αποστολής από την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Περθ Γκλόρι.

Κρίστιαν Θεοχάρους (Γουέστερν Γιουνάιτεντ): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Νιούκαστλ Τζετς.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Ήταν τιμωρημένος και γι’ αυτό έμεινε εκτός αποστολής από το εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Νταετζεόν.

CH:5 Αθλητικά Article Above News Feed Responsive 300X250 d:0x0 m: 300x250
CH:8 Αθλητικά Billboard Desktop 1000X100 d: 1000x100