Φοβερή ΑΕΚ διέλυσε τον κάκιστο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 30/8/2020 - 22:23

Πραγματοποιώντας μια επιβλητική εμφάνιση, η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 του ΑΠΟΕΛ στην «Αρένα», στο μεγάλο παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, κάνοντας παράλληλα το δύο στα δύο.

Η ομάδα της Λάρνακας είχε την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου, επιβλήθηκε του αντιπάλου της και πήρε μια άνετη νίκη, κάνοντας έξι τους βαθμούς της. Τραγικός για άλλο ένα παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση, προβληματίζοντας ακόμη περισσότερο με τη βαριά ήττα, μετά τις εμφανίσεις σε πρεμιέρα και Ευρώπη. Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Σπιρόβσκι στο 7ο λεπτό, για να απλοποιήσει τα πράγματα με τον Άμπραχαμ στο 55', ενώ το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 72ο λεπτό με γκολ του Τρισκόφσκι.

Μετά τη διακοπή λόγω Εθνικών, η ΑΕΚ φιλοξενείται από την Καρμιώτισσα, ενώ ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται την ΑΕΛ στο ΓΣΠ.

Με το «καλημέρα» του αγώνα, στο 7ο λεπτό, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ. Ο Ακοράν από δεξιά μπήκε περιοχή, έδωσε έτοιμο γκολ για τον Σπιρόβσκι, ο οποίος από κοντά έκανε το 1-0.

Στο 20' ο ΑΠΟΕΛ επιχείρησε να απαντήσει, με τον Κλωναρίδη να υποδέχεται ωραία την πάσα του Ντε Βινσέντι, δοκίμασε το πλασέ από δύσκολη θέση, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Ένα λεπτό μετά, η ΑΕΚ απάντησε στις ευκαιρίες, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ακοράν, η μπάλα έσκασε στην περιοχή, ο Σπιρόβσκι έκανε το πλασέ, με τον Ιωάννου να απομακρύνει με το κεφάλι πάνω στη γραμμή.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ συνέχιζε να ελέγχει το παιχνίδι και κατάφερε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια.

Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο, η ΑΕΚ στην πρώτη της ευκαιρία σκόραρε. Στο 55' ο Άμπραχαμ επιχείρησε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

Για αρκετή ώρα δεν είχαμε πολλές φάσεις, με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο και τον ΑΠΟΕΛ να μην μπορεί να απειλήσει.

Στο 73ο λεπτό ήρθε το κερασάκι στην τούρτα για την ΑΕΚ. Ο Γκαρθία μετά από εξαιρετική ενέργεια στα αριστερά, απέφυγε δύο ποδοσφαιριστές, σέντραρε για τον Τρισκόφσκι, ο οποίος από κοντά έκανε το 3-0.

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τον ΑΠΟΕΛ, όταν στο 78' ο Γένσεν είχε πρόβλημα τραυματισμού, οι αλλαγές ολοκληρώθηκαν και έτσι τελείωσε το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές.

Στο 80ο λεπτό η ΑΕΚ έχασε ευκαιρία, με τον Τρισκόφσκι να επιχειρεί ένα ωραίο μακρινό σουτ και τον Σίλβα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Ο ίδιος παίκτης, έξι λεπτά μετά, υποδέχθηκε ωραία το κατέβασμα του Ακοράν, το σουτ όμως ξανά αποκρούστηκε από τον Σίλβα.

Στο 88' ο ΑΠΟΕΛ είχε την πιο αξιόλογη του φάση, με τον Εντονγκαλά να βγαίνει τετ α τετ με τον Τόνιο, ωστόσο το πλασέ του ήταν πάνω στον Ισπανό τερματοφύλακα.

ΑΕΚ (Νταβίδ Κανέδα): Τόνιο, Φερνάντεθ, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ, Γκονθάλεθ, Ιωάννου (46′ Γκαρσία), Σπιρόφσκι, Άμπραχαμ (75′ Χέιτλι), Σπόλιαριτς, Ακοράν, Τρισκόφσκι

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σίλβα, Μιχαΐλοβιτς, Σάντος, Μερκής, Ιωάννου, Σατσιάς (60′ Λουντεμό), Γένσεν, Ντε Βινσέντι, Τάαμαρι (46′ Εντονγκαλά), Κλωναρίδης, Μπεν Σαχάρ (60′ Ζαχίντ).