CH:6 Αθλητικά Leaderboard Desktop 728X90 d:728x90 m: 300x100

Εκπληκτικοί Τίμπεργουλβς έσπασαν έδρα και… τσαμπουκά των Γκρίζλις

Κυριακή, 17/4/2022 - 09:06
CH:10 Αθλητικά Article Desktop Ros 728X90 d:728x90 m: 300x100

Ήταν ξεκάθαρο ότι οι Τίμπεργουλβς θα πουλήσουν πολύ ακριβά το τομάρι τους στη σειρά με τους Γκρίζλις και αυτό απέδειξαν από το πρώτο παιχνίδι στο Μέμφις. Οι «λύκοι» παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, επικράτησαν με το εντυπωσιακό 130-117 των Γκρίζλις και έκαναν το break από την πρώτη αναμέτρηση.

Κορυφαίος και απολαυστικός για τους νικητές ήταν ο Άντονι Έντουαρντς, που είχε 36 πόντους (12/23 εντός πεδιάς, 4/11 τρίποντα) και έξι ασίστ, 29 είχε ο Καρλ-Άντονι Τάουνς με 13 ριμπάουντ, ενώ σημαντικές βοήθειες από τον πάγκο έδωσε ο Μαλίκ Μπίσλι με 23 πόντους.

Από πλευράς γηπεδούχων, που διαπίστωσαν άμεσα ότι η κανονική περίοδος διαφέρει πάρα πολύ σε σχέση με τα playoffs, είχαν τον Μοράντ με 32 πόντους εκ των οποίων όμως οι 16 ήταν από βολές (16/20), έχοντας 8/18 εντός πεδιάς και τον Μπρουκς με 24.

CH:6 Αθλητικά Article Above Next Article Responsive 300X100 d:0x0 m: 300x250

Σε ό,τι αφορά στην εικόνα του αγώνα, οι Τίμπεργουλβς είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια και παρά την πίεση που δέχθηκαν μέχρι τις αρχές της 4ης περιόδου, με μεγάλα σουτ στα τελευταία λεπτά, όχι μόνο έκαναν το 1-0, αλλά πήραν και μια διαφορά φτάνοντας χωρίς άγχος στη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-41, 62-65, 92-97, 117-130