«Διπλό» της Ρεάλ με... τρία πέναλτι και στο +12

Σάββατο, 2/4/2022 - 21:33

Ολοένα και πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου η Ρεάλ Μαδρίτης!

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από το Βίκγο, επικρατώντας 2-1 της Θέλτα.

Κάπως έτσι οι Μαδριλένοι επέστρεψαν στις νίκες μετά τον… διασυρμό με 4-0 από την Μπαρσελόνα την περασμένη αγωνιστική, έχοντας για ακόμη μια φορά για ηγέτη και σκόρερ τον Καρίμ Μπενζεμά, που έφτασε τα 24 γκολ στη φετινή La Liga.

Ο Γάλλος φορ άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 19ο λεπτό, δίνοντας προβάδισμα στη Ρεάλ, με τη Θέλτα να βγάζει αντίδραση, να πιέζει και να δημιουργεί για την ισοφάριση.

Μάλιστα στο 40ο λεπτό ο Γκαγιάρδο σκόραρε αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε καθώς ήταν εκτεθειμένος. Τελικά, λίγο μετά την επανέναρξη ο Νολίτο στο 53’ έφερε στα ίσα το σκορ, με την Ρεάλ να κερδίζει πέναλτι δέκα λεπτά αργότερα αλλά ο Μπενζεμά να αστοχεί.

Τελικά, τρία λεπτά αργότερα η Ρεάλ κέρδισε και τρίτο πέναλτι, με τον Γάλλο αυτή τη φορά να σκοράρει από τα 11 βήματα για να χαρίσει το τρίποντο στην ομάδα του.