CH:6 Αθλητικά Leaderboard Desktop 728X90 d:728x90 m: 300x100

«Εξωγήινος» Χάαλαντ έδωσε την πρόκριση στη Σίτι, με το ζόρι στους «8» η Ίντερ

Τρίτη, 14/3/2023 - 23:58
CH:10 Αθλητικά Article Desktop Ros 728X90 d:728x90 m: 300x100

Με δύο ρεβάνς της φάσης της «16» του Champions League συνεχίστηκε απόψε (14/03) η δράση στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, με τις Μάντσεστερ Σίτι και Ίντερ να παίρνουν τα εισιτήρια για τα προημιτελικά.

Στο Μάντσεστερ ο Χάαλαντ πραγματοποίησε μιας από τις κορυφαίες εμφανίσεις στην ιστορία της διοργάνωσης, σκόραρε πέντε φορές και χάρισε την πρόκριση στην Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στη Λειψία με 7-0 και συνολικό σκορ 8-1. Στο «Ντραγκάο» η Ίντερ αν και ζορίστηκε κόντρα στην Πόρτο, κατάφερε να υπερασπιστεί το υπέρ της 1-0 της πρώτης αναμέτρησης και σε συνδυασμό με το 0-0 πήρε το εισιτήριο για την οκτάδα.

Στα προημιτελικά βρίσκονται ήδη η Τσέλσι, η Μπενφίκα, η Μπάγερν Μονάχου και η Μίλαν. Η οκτάδα θα ολοκληρωθεί αύριο (14/03) με τις αναμετρήσεις Ρεάλ Μαδρίτης- Λίβερπουλ και Νάπολι-Άιντραχτ. Η κλήρωση για τους «8» είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Παρασκευή (17/03 - 13:00, ώρα Κύπρου).

Πόρτο - Ίντερ 0-0 (0-1)

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο δραστήριοι στον αγωνιστικό χώρο κυκλοφορώντας την μπάλα στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης. Οι «νερατζούρι» στο πρώτο 45λεπτό προσπάθησαν -επιτυχώς- να υπερασπιστούν το σκορ που τους έδινε την πρόκριση στην προημιτελική φάση.

CH:6 Αθλητικά Article Above Next Article Responsive 300X100 d:0x0 m: 300x250

Στο δεύτερο μέρος όπως αναμενόταν η Πόρτο έντεινε την πίεση για να βρει το γκολ της ισοφάρισης του σκορ της πρώτης αναμέτρησης, δημιούργησε τεράστιες ευκαιρίες όμως δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα. Αποκορύφωμα για τους «δράκους» τα δύο δοκάρια στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Οι Πορτογάλοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Πεπέ στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη.

Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Kόστα, Μαρκάνο, Καρντόσο, Πεπέ, Ζαϊντού (Βέντελ 85'), Ουρίμπε (Ναμάσο 85'), Γκρούγιτς, Εουστάκιο (Φράνκο 71'), Γκαλένο, Εβανίλσον (Μαρτίνεζ 71'), Ταρεμί

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάκι): Ονάνα, Νταρμιάν (Σκρίνιαρ 80'), Μπαστόνι (Ντε Βριχ 74'), Ατσέρμπι, Μικιταριάν, Μπαρέλα (Μπρόζοβιτς 80'), Τσαλχάνογλου, Ντιμάρκο (Νταμπρόσιο 70'), Ντάμφρις, Τζέκο (Λουκάκου 70'), Λαουτάρο

Μάντσεστερ Σίτι - Λειψία 7-0 (8-1)

Η Σίτι μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χάαλαντ (22') μετά από χέρι του Χένρικς. Ο Νορβηγός διπλασίασε τα προσωπικά του γκολ και της ομάδας του με τρομερό σουτ (22'), ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ολοκλήρωσε το χατ-τρικ με προβολή από τη μικρή περιοχή.

Mε το... καλημέρα στο δεύτερο μέρος (49'), η Σίτι βρήκε και τέταρτο γκολ με τον Γκουντογκάν από το ύψος της περιοχής να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα με συρτό σουτ. Το πέμπτο γκολ για τους «πολίτες» ήρθε με τέταρτο προσωπικό γκολ του Χάαλαντ (54') ξανά με κοντινή προβολή, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο φορ της Σίτι έμοιαζε ασταμάτητος, καθώς βρήκε και πέμπτο γκολ (57') με όμορφο πλασέ εντός περιοχής.

Τα πέντε γκολ που πέτυχε ο Χάαλαντ έχουν επαναληφθεί άλλες δύο φορές στην ιστορία της διοργάνωσης, με τους Μέσι και Λουίς Αντριάνο να το καταφέρνουν. Το τελικό σκορ, διαμορφώθηκε με φοβερό σουτ του Ντε Μπρόινε έξω από την περιοχή, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Ακάντζι, Ντίας, Άκε, Στόουνς (Γκόμεζ 63'), Ρόντρι (Φίλιπτς 63'), Γκουντογκάν (Μάχρεζ 55'), Ντε Μπρόινε, Σίλβα, Γκρίλις (Φόντεν 55'), Χάαλαντ (Άλβαρεζ 63')

Λειψία (Μάρκο Ρόζε): Μπλάσβιχ, Όρμπαν, Γκβάρντιολ, Ράουμ, Χένρικς (Κλόστερμαν 80'), Χαϊντάρα (Σιμακάν 63'), Καμπλ, Λάιμερ, Φόρσμπεργκ (Σίλβα 63'), Σομποσλάι (Όλμο 72'), Βέρνερ (Πόουλσεν 63')