Australian Open: Η Σαμπαλένκα είναι η νέα «βασίλισσα» στη Μελβούρνη (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 28/1/2023 - 13:33

Η Αρίνα Σαμπαλένκα είναι η νέα «βασίλισσα» του Australian Open!

Σε έναν τελικό που στο τρίτο σετ έσπασαν καρδιές, κέρδισε την Ελενα Ριμπάκινα με 2-1 σετ (4-6, 6-3, 6-4) και για πρώτη φορά στην καριέρα της, κατέκτησε grand slam.

Το παιχνίδι στην αρχή δεν ενθουσίασε, καθώς το σερβίς έπαιξε τόσο κυριαρχικό ρόλο και από τις δύο παίκτριες, με αποτέλεσμα να παιχτούν ελάχιστα ράλι. Εκεί η Σαμπαλένκα δέχτηκε δύο... απαγορευτικά break (ένα από 40-0 και άλλο ένα με δικό της διπλό λάθος).

Η Λευκορωσίδα όμως βελτίωσε τις επιστροφές της και ισοφάρισε, με το παιχνίδι όσο περνάει η ώρα να έχει και πιο εντυπωσιακά ράλι. Η Σαμπαλένκα στο τρίτο σετ βρήκε το κρίσιμο break point στο 3-3 και έτσι άνοιξε ο δρόμος για τον πρώτο της τίτλο σε grand slam.

To εντυπωσιακό στοιχείο είναι πως η Σαμπαλένκα για έβδομο συνεχόμενο ματς σε σλαμ που βρίσκεται πίσω στο σκορ, καταφέρνει να το γυρίσει. Αυτή τη φορά ήταν σε τελικό... Εκλεισε το παιχνίδι μετά από 2 ώρες και 28 λεπτά με 17 άσους (9 η Ριμπάκινα), 51 winners (31 η Ριμπάκινα) και 28 αβίαστα λάθη (25 η αντίπαλός της).

Αυτός ήταν ο 12ος τίτλος στην καριέρα της 24χρονης Λευκορωσίδας.