Ασταμάτητη η Νάπολι, δεν έκανε στάση ούτε στο Μπέργκαμο

Σάββατο, 5/11/2022 - 20:50

To «τρένο» της Νάπολι δεν κάνει στάση πουθενά!

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι πέρασε από την έδρα της Αταλάντα, επικρατώντας 2-1 με ανατροπή για να… φωνάξει ξανά πως φέτος είναι η χρονιά της. Οι «παρτενοπέι» συνεχίζουν στην κορυφή της βαθμολογικού πίνακα, ανοίγοντας μάλιστα τη διαφορά από τους «μπεργαμάσκι» που είναι στη 2η θέση στους οκτώ βαθμούς.

Ο Λούκμαν έδωσε προβάδισμα στην Αταλάντα στο 19ο λεπτό από την άσπρη βούλα κάνοντας το 1-0. Η Νάπολι απάντησε άμεσα με τον συνήθη ύποπτο Οσιμέν που έφερε το ματς στα ίσα στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης με καρφωτή κεφαλιά. Ο σκόρερ έγινε δημιουργός στην συνέχεια και ο Ελμάς στο 35’ έγραψε το 2-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε χωρίς κάποιο τέρμα, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος, ενώ οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν με κάποια σημαντική φάση. Η Νάπολι ήταν αποτελεσματική, παρότι δέχτηκε μεγάλη πίεση δεν λύγισε και πήρε ένα ακόμη σπουδαίο τρίποντο στον δρόμο προς το σκουντέτο.