Απώλειες πριν το el clasico για τη Μπαρσελόνα

Σάββατο, 14/12/2019 - 20:02

Τέσσερις ημέρες πριν υποδεχθεί τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Camp Nou (18/12, 21:00) για το ισπανικό clasico η Μπαρσελόνα γκέλαρε στη Χώρα των Βάσκων με αντίπαλο τη Σοθιεδάδ.

Οι μπλαουγκράνα με όλα τα δυνατά τους όπλα στην ενδεκάδα - καθώς αρκετοί βασικοί δεν ταξίδεψαν ή δεν αγωνίστηκαν στο Μιλάνο με αντίπαλο την Ίντερ - έμειναν στο 2-2 στο Ανοέτα και άφησαν δυο βαθμούς. Κινδυνεύουν έτσι - σε περίπτωση που η Ρεάλ περάσει από το Μεστάγια της Βαλένθια - να οδηγηθούν στο μεγάλο ντέρμπι του ισπανικού ποδοσφαίρου στο -2 από τους μερένγκες.

Οι Βάσκοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και δέκα λεπτά μετά από την έναρξη του ματς ο Μπουσκέτς μάρκαρε απρόσκετα τον Γιορέντε, καθώς σε εκτέλεση κόρνερ τον κράτησε παρατεταμένα από τη φανέλα εμποδίζοντάς τον να πάρει την κεφαλιά. Ο Ογιαρθάμπαλ ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν εύστοχος, νίκησε τον Τερ Στέγκεν κι άνοιξε το σκορ για τη Σοθιεδάδ.

Η ομάδα της Βαρκελώνης βρήκε το δρόμο για την ισοφάριση πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Στο 38ο λεπτό ο Σουάρες έβγαλε την εξαιρετική κάθετη για τον Γκριεζμάν και ο Γάλλος έσκαψε για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα κόντρα στην ομάδα, με τη φανέλα της οποία συστήθηκε στο ισπανικό κοινό.

Μάλιστα, οι Καταλανοί έφθασαν και στην ανατροπή. Λίγο μετά από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (49') ήταν η τρομερή μπαλιά του Μπουσκέτς για τον Μέσι, αυτός έδωσε έτοιμο γκολ στον κολλητό του, Σουάρες για να δώσει το προβάδισμα ο Ουρουγουανός στην ομάδα του.

Κι όμως, η Ρεάλ Σοθιεδάδ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Βρήκε το γκολ που εδικαιούτο - ούσα καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του ματς - στο 62ο λεπτό. Ο Μονρεάλ έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Τερ Στέγκεν απομάκρυνε ασταθώς και ο Ίσακ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2 λίγο πριν αντικατασταθεί.

Η Μπαρσελόνα ζήτησε πέναλτι στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου σε κράτημα του Ζεράρ Πικέ στην περιοχή, την ώρα που ο Καταλανός αμυντικός προσπαθούσε να πάρει την κεφαλιά.