Απλά δεν μπορούσε ο Παναθηναϊκός κόντρα στη Μακάμπι

Τρίτη, 29/3/2022 - 21:00

Αντίστροφα μετρά ο Παναθηναϊκός για να ολοκληρωθεί το φετινό μαρτύριο της Euroleague, καθώς ηττήθηκε και από τη Μακάμπι (83-95) στο ΟΑΚΑ, καθώς οι Ισραηλινοί είχαν ξεκάθαρο κίνητρο, περισσότερες και πιο ποιοτικές λύσεις, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός δεν είχε και μεγάλη όρεξη να κάνει πράγματα στην άμυνα.

Σημείο-κλειδί του αγώνα, το σερί με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο η Μακάμπι (0-12) παίρνοντας διαφορά εννιά πόντων (46-55), αλλά και στην τέταρτη περίοδο, όταν οι «πράσινοι» επιχείρησαν την αντεπίθεση, ο Ντέρικ Γουίλιαμς με δύο τρίποντα έκρινε οριστικά την αναμέτρηση υπέρ των Ισραηλινών.

Πρώτος σκόρερ ο Νέντοβιτς με 21π. και τον ακολούθησαν οι Παπαπέτρου με 17π., Μέικον με 13π. και ο Μαντζούκας με 11π., με τον τελευταίο όμως να αποβάλλεται στην τρίτη περίοδο με πέντε φάουλ, τρία εκ των οποίων μέσα σε λίγα λεπτά.

Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ και αυτός που μίλησε στα δύσκολα ήταν ο Γουίλιαμς (17π.), ενώ εξαιρετικός ήταν ο Ρέινολντς με 16π. και 9ρ. Διψήφιοι ήταν επίσης οι Νάναλι (15π., 8ρ.), Ζίζιτς (13π.) και Έβανς (11π.).

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 46-55, 58-70, 83-95