«Ανάσα» για Τσέλσι και… Λάμπαρντ

Σάββατο, 16/1/2021 - 21:43

Ένα και να καίει… αν και πάλι κόντεψε να καεί η Τσέλσι. Παρότι οι «μπλε» αγωνίζονται με παίκτη παραπάνω από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, καθώς στο 44' αποβλήθηκε ο Ρόμπινσον, ζορίστηκαν αρκετά στο «Κρέιβεν Κότατζ» απέναντι στη Φούλαμ, αλλά στο 78', με τον Μάουντ, ήρθε το λυτρωτικό γκολ, για το 1-0 της ομάδας του Φρανκ Λάμπαρντ!

Ένας Λάμπαρντ, δε, που πήρε και ο ίδιος μεγάλη ανάσα, καθώς αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Τσέλσι μετά από τρεις αγωνιστικές (δύο ήττες και μία ισοπαλία), φτάνοντας τους 29 βαθμούς σε 18 αγώνες. Η αξιόμαχη Φούλαμ στον αντίποδα παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού και στους 12 βαθμούς.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος από πλευράς φιλοξενούμενων, οι οποίοι πίεζαν, με την κατοχή στο 60' να φτάνει στο 84%! Το γκολ, όμως, δεν ερχόταν και αυτό γέμισε άγχος τους «μπλε».

Τελικά, στο 78', ο Τσίλγουελ έκανε τη σέντρα, ο Αρεολά το λάθος διώξιμο και ο Μάουντ, με ψύχραιμο πλασέ, άνοιξε το σκορ, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.