CH:6 Αθλητικά Leaderboard Desktop 728X90 d:728x90 m: 300x100

«Λύγισε» την ΑΕΚ και... συνεχίζει ακάθεκτη η ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 11/4/2021 - 18:54
CH:10 Αθλητικά Article Desktop Ros 728X90 d:728x90 m: 300x100

Λυτρώθηκε και... συνεχίζει!

Η ΑΕΛ επικράτησε με 0-1 της ΑΕΚ στην «Αρένα», για την 6η αγωνιστική των play-off, παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη.

Η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε να φύγει με «διπλό» από μια δύσκολη έδρα και συνεχίζει την πορεία πρωταθλητισμού.

Εκεί όπου έδειχνε το παιχνίδι να τελειώνει στο «μηδέν», ο Ντανίλο είχε διαφορετική άποψη και με γκολ στο 84ο λεπτό χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

CH:6 Αθλητικά Article Above Next Article Responsive 300X100 d:0x0 m: 300x250

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν ανάλογη εικόνα και δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι, χάνοντας πολύτιμο έδαφος για τον στόχο της 4ης θέσης.

Με αυτή την ήττα η ΑΕΚ παρέμεινε στην 5η θέση με 47 βαθμούς και την επόμενη (7η) αγωνιστική φιλοξενείται την Κυριακή (18/4, 19:30) από τον Ολυμπιακό στο «Μακάρειο».

Από την άλλη η ΑΕΛ ανέβηκε στην 2η θέση με 68 βαθμούς και την ερχόμενη Τετάρτη (14/4, 19:30) φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό στο «Μακάρειο» στον πρώτο ημιτελικό κυπέλλου.

Στο 14' η πρώτη ευκαιρία του ματς, με τον Αβραάμ να εκτελεί το κόρνερ, τον Τεϊσέιρα να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα έξω.

Τρία λεπτά μετά, ο Μακρής σέντραρε στην περιοχή για την Τολεμές, η κεφαλιά του οποίου πέρασε άουτ.

Στο 33ο λεπτό, ο Μαέ δοκίμασε ένα καλό σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

0

Εννιά λεπτά αργότερα, ο Τόρες βρήκε δεξιά τον Αντωνίου, ο οποίος σούταρε από πλάγια θέση και ανάγκασε τον Μολ να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 60' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Τόρες να δίνει στην περιοχή για τον Αντωνίου, το σουτ του οποίου κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά, μετά από διώξιμο η μπάλα έφτασε στον Τόρες που έπιασε με τη μια το σουτ, ωστόσο κόντραρε και πέρασε ξανά σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση ο Τόρες πήρε μπάλα και με ατομική προσπάθεια δοκίμασε το σουτ, το οποίο πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 65ο λεπτό, ο Γκονζάλεθ δοκίμασε ένα καλό μακρινό σουτ και σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ντανίλο έπιασε το σουτ στο ύψος της περιοχής και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στο 75' ο Ντανίλο δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Έξι λεπτά μετά, ο Τόρες γύρισε στην περιοχή για τον Αντωνίου, ο οποίος έπιασε με τη μια το σουτ και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 84ο λεπτό τελικά η ΑΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Αντωνίου από δεξιά έδωσε έξω στον Ντανίλο κι αυτός με συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

0

ΑΕΚ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Αντωνιάδης, Τάντι (49′ Ιωάννου, 87′ Μοϊσόφ), Χέιτλι, Σπιρόφσκι, Γκαρθία (65′ Ακοράν), Μακρής (87′ Ναράνχο), Τρισκόφσκι, Τολεμές.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντωνίου, Τεϊσέιρα, Μεντόγεβιτς, Σάντος, Ζντραφκόφσκι, Ντανίλο (90′ Ψισιέ), Τόρες, Αβραάμ (46′ Έουλερ), Ριέρα (90' Αντάμοβιτς), Μαέ (90' Μπάμπιτς).

0

Σωφρόνης Αυγουστή (ΑΕΚ): «Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι, ένα ντέρμπι. Όποια ομάδα έβαζε το γκολ θα κέρδιζε. Κατά τη διάρκεια του αγώνα είχαμε μια αναγκαστική που μας άλλαξε το πλάνο μας. Σίγουρα δεν είμαστε ευχαριστημένοι με αυτό το αποτέλεσμα. Βλέπουμε τη συνέχεια, συγχαρητήρια στην ΑΕΛ για τη νίκη της».

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Mεγάλη νίκη σήμερα. Πάντα όταν παίζουμε με την ΑΕΚ είναι δυνατό παιχνίδι. Παίξαμε σήμερα ανοικτά για να κερδίσουμε. Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Θέλαμε να κερδίσουμε και το 1-0 είναι περισσότερο από αρκετό. Βλέπουμε το παιχνίδι της Τετάρτης και θέλουμε να πάμε στον τελικό. Έχουμε ακόμα αγώνες, δεν τελείωσε τίποτε. Θέλω να ευχαριστήσω τους ΑΕΛίστες που ήρθαν να μας στηρίξουν. Έχουμε όλοι όνειρο και θα συνεχίσουμε για αυτό».

CH:5 Αθλητικά Article Above News Feed Responsive 300X250 d:0x0 m: 300x250
CH:8 Αθλητικά Billboard Desktop 1000X100 d: 1000x100